Keressen Ön is külföldi üzleti ajánlataink között!

Kifulladt a belföldi vevőköre?shutterstock 436729480960
Gondolt már rá, hogy más országokban keressen új vásárlókat?

Vágjon bele, mi segítünk!

Keressen megbízható partnereket adatbázisunkban, kattintson most!

Az Enterprise Europe Network adatbázisában már önállóan is kereshet magának megbízható külföldi üzleti partnereket!

A COP29 klímavédelmi konferencia eredményei

A COP29 az Egyesült Nemzetek Éghajlat-változási Keretegyezményének 29. Részes Feleinek Konferenciája, amelyet 1992-ben indítottak, és azóta évente megrendezik. Célja, hogy globálisan koordinálja az éghajlatváltozás elleni küzdelmet. A COP29, vagyis a 29. ENSZ Klímaváltozási Konferencia 2024. november 11. és 22. között került megrendezésre Bakuban, Azerbajdzsánban.

 

A konferencia fő célja az éghajlatváltozás elleni küzdelem fokozása volt, beleértve a klímafinanszírozás új célkitűzésének elfogadását, a szénpiac szabályozásának bevezetését, valamint az éghajlati hatásokra reagáló intézkedések elősegítését. Az eseményen részt vettek a világ vezetői, üzleti vezetők, fiatalok, klímatudósok, őslakosok és a civil társadalom képviselői, akik megosztották tapasztalataikat és legjobb gyakorlatukat a globális, kollektív és befogadó klímaügyi cselekvés erősítése érdekében.

A konferencia helyszíne, Azerbajdzsán választása némi vitát váltott ki, mivel az ország jelentős fosszilis tüzelőanyag-termelő és autoriter (ellentmondó) állam, amelyet korrupció is érint. Ennek ellenére a konferencia mégis pozitív lépéseket hozott az éghajlatváltozás elleni küzdelem elősegítése érdekében.

 cop29

  Forrás: A képet a szerző a mesterséges intelligencia felhasználásával készítette

 

A COP29 klímacsúcs Bakuban több fontos eredménnyel zárult:

  1. Új klímafinanszírozási cél: A fejlett országok megállapodtak abban, hogy 2035-ig évente legalább 300 milliárd dollárt irányítanak a fejlődő országok támogatására a klímaváltozás elleni küzdelemben 2035-ig. Ezzel a célkitűzéssel az előző $100 milliárdos éves céljukat megtriplázták. Ezt az új célt, amelyet "Új Költséges Kvantifikált Cél" (NCQG) néven ismernek, a fejlődő országok számára szükséges források biztosítására, a szénkibocsátás csökkentésére és az éghajlati hatások kezelésére fogalmazták meg.
  2. Globális szénpiac: Elfogadták a globális szénpiac új szabályait, amelyek célja az üvegházhatású gázok csökkentése és az emissziókereskedelem megkönnyítése.
  3. Veszteségek és károk alapja: Előrelépés történt a COP27-en, Egyiptomban létrehozott „Veszteségek és Károk Alap” tekintetében, amelynek célja a sérülékeny országok segítése a klímaváltozás hatásaival szemben.
  4. Alkalmazkodás és átláthatóság: Megállapodtak az átlátható klímajelentések és alkalmazkodási intézkedések terén a globális klímareziliencia (ellenálló képesség) növelése érdekében.
  5. Fosszilis tüzelőanyagok – átmenet: Tárgyalások történtek a fosszilis tüzelőanyagokról való átmenetről, különös tekintettel a 1,5°C-os felmelegedési határ elérése érdekében.
  6. Kihívások és kritikák: A csúcsot kritikák érték, mivel néhány ország úgy érezte, hogy az eredmények nem voltak kielégítőek.

Ezek az eredmények megalapozzák a további cselekvéseket a jövő évi COP30-ra, amelyet Brazíliában rendeznek meg.

A megállapodások mellett sajnos kulcsfontosságú kérdések is rendezetlenül maradtak:

  1. Klímafinanszírozás mennyisége és forrásai: A fejlett országok és a fejlődő országok között folytatódott a vita arról, hogy mennyi pénzt biztosítanak a klímaváltozás elleni küzdelemre. A fejlett országok még mindig nem álltak meg a pontos összeg megállapításában.
  2. Fosszilis tüzelőanyagok felszámolása: A fosszilis tüzelőanyagok felszámolásáról szóló tárgyalások során nem sikerült véglegesen egyeztetni a résztvevő országok között.
  3. Szénkereskedelem szabályozása: Bár előrelépés történt a szénkereskedelem szabályozásában, további részletes munka szükséges a lépések pontosításához.
  4. Adaptációs és veszteségek kezelésére fordított források: Az adott források elosztásáról és a konkrét számokról nem sikerült megállapodni.
  5. Kritikák és elégedetlenségek: Néhány ország, például Nigéria, Bolívia, India és a legfejlettebb országok csoportja mélyen kritikus volt a konferencia eredményeire, mivel úgy érezték, hogy az elfogadtatott finanszírozási számok nem elegendőek a szükségleteik kielégítéséhez.

Ezek az ügyek további tárgyalásokat igényelnek, hogy a következő konferenciákon, például a COP30-on további előrehaladást érhessenek el.

 

Készítette:
Holczerné Gáspár Mónika, Tan Attila
ESG Tanácsadó Szolgáltató Kft.


demjan sandor logo

Rendezvénynaptár

Április 2025
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kamarai Videók

Csaladbarat hely vedjegy szolgaltato hely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

Csaladbarat hely vedjegy munkahely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

logo

Közösségi Gazdaság- és Társadalomfejlesztési Központ - logó

Kiemelt partnerek

Pályázati tanácsadók

Magyar Kereskedelmi és Iparkamara - logó

MVP logo GINOP2

MVP logo GINOP2