Keressen Ön is külföldi üzleti ajánlataink között!

Kifulladt a belföldi vevőköre?shutterstock 436729480960
Gondolt már rá, hogy más országokban keressen új vásárlókat?

Vágjon bele, mi segítünk!

Keressen megbízható partnereket adatbázisunkban, kattintson most!

Az Enterprise Europe Network adatbázisában már önállóan is kereshet magának megbízható külföldi üzleti partnereket!

Hogy érinti a fenntarthatósági jelentésírás a kis- és középvállatokat?

2023 végén a 2023. évi CVIII. számon Magyarországon elfogadásra került az ESG törvény (környezeti, társadalmi és vállalati irányítási) törvény, amely a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalással összefüggő környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat szabályozza. Az előírás jelentős változásokat hoz a fenntarthatóság és a vállalatok társadalmi felelőssége terén. A törvény célja, hogy elősegítse a fenntartható fejlődést, valamint azt, hogy növelje a transzparenciát a vállalatok működésében.

 

A törvény előírásai az alábbi főbb szempontok szerint épülnek fel:

  • Környezeti hatások: A vállalatoknak figyelembe kell venniük a környezetre gyakorolt hatásukat, és intézkedéseket kell tenniük a káros hatások minimalizálására.
  • Társadalmi felelősség: A vállalatoknak figyelniük kell a társadalmi hatásaikra, mint például a munkavállalók jogai és a közösségi elköteleződés.
  • Vállalati irányítás: A vezetési struktúrák és folyamatok átláthatóságát és etikai normáit is kiemeli a törvény.

A törvény az uniós irányelveknek megfelelően szabályozza a fenntarthatósági jelentésközlést, de csak a nagyvállalatok számára kötelező ennek elkészítése a következő években.
A nagyvállalatoknak leányvállalataik és beszállítóik fenntarthatósági tevékenységeit is át kell világítaniuk. A kis- és középvállalatok így beszállítóként érintettek lesznek a fenntarthatósági jelentésközlésben, de számukra a jelentéstétel nem kötelező.

A törvény hatása a kisvállalkozásokra különösen fontos, mivel az alábbi területeken hozott változásokat:

1. A kisvállalkozásoknak beszállítóként be kell számolniuk környezeti hatásaikról, ami új dokumentációs kötelezettségeket jelenthet.

2. A társadalmi felelősségvállalás egyre inkább elvárássá válik, így a kisvállalkozásoknak is meg kell mutatniuk elkötelezettségüket ezen a téren.

3. A törvény értelmében a kisvállalkozásoknak is hatékonyabban kell figyelniük a munkahelyi környezet és a munkavállalók jogainak védelmét.

4. A transzparencia növelése érdekében a kisvállalkozásoknak nyitottabbá kell válniuk, ami új kihívásokat jelenthet számukra.

5. Az ESG szempontokkal összhangban álló működés javíthatja a piaci versenyképességet, ezáltal fontos lépés lehet a fejlesztésekben.

6. A kisvállalkozásoknak különböző támogatásokra is lehetőségük nyílik fenntarthatósági projektjeik megvalósítása során.

7. Fokozott figyelmet kell fordítaniuk az üzleti partnereik kiválasztására is, hogy azok megfeleljenek az ESG elvárásoknak.

8. A jogszabályi elvárások betartása érdekében képzések és tanácsadások vehetők igénybe.

9. Előnyökhöz juthatnak, ha proaktívan alkalmazzák az ESG elveit, és ezáltal növelhetik a fogyasztói bizalmat.

10. A változások kezelése érdekében érdemes a kisvállalkozásoknak együttműködniük szakmai szervezetekkel és egyesületekkel.

 


Készítette:

Tan Attila
fenntarthatósági menedzser


demjan sandor logo

Rendezvénynaptár

Április 2025
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kamarai Videók

Csaladbarat hely vedjegy szolgaltato hely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

Csaladbarat hely vedjegy munkahely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

logo

Közösségi Gazdaság- és Társadalomfejlesztési Központ - logó

Kiemelt partnerek

Pályázati tanácsadók

Magyar Kereskedelmi és Iparkamara - logó

MVP logo GINOP2

MVP logo GINOP2