A Demján Sándor Tőkeprogramról szervezett fórumot a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara – BKMKIK – a napokban. A rendezvényen dr. Balog Ádám, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke ismertette a programot.
Száz milliárd forintos tőkepótló programot indított el a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara március elejétől. A Demján Sándor Tőkeprogramról tartottak tájékoztatót a BKMKIK kecskeméti székházában. A projekt iránt érdeklődő cégvezetőket Gaál József, a vármegyei iparkamara elnöke üdvözölte, aki megjegyezte, hogy ilyen jellegű országos program eddig még nem volt az ország történelmében. Megtiszteltetés és bizalom a kormány részéről, hogy egy száz milliárdos tőkealapot biztosít a hazai vállalkozói képviselet számára, amely elősegítheti a cégek fejlődését a jövőben, hangsúlyozta az elnök a fórumon tartott köszöntőjében.
Gaál József vármegyei elnök még a rendezvény előtt adott interjút lapunknak, amelyben érintette azokat a kérdéseket, amelyekről a rendezvényen beszélt a hallgatóság előtt. Mint mondta, a vármegyében jelentős az érdeklődés a tőkeprogram iránt. Ez egy különleges, új forráshoz jutási projekt, amely teljesen más jellegű konstrukció, mint egy bankkölcsön. A kamarai alapkezelő szervezet tőkejuttatást biztosít, amelyet tagi kölcsön formájában juttat azon vállalkozásoknak, amelyek megfeleltek a jelentkezés során a feltételeknek. A befektetési alap 1 százaléknyi tulajdont szerez az adott cégnél, és 99 százaléknyi tagi kölcsönt juttat a vállalkozás számára. Azokat a cégeket célozzák meg, amelyek árbevétele 2 éven keresztül elérte a 300 millió forintot. A juttatás összege 100-200 millió forint lehet. Március első hetében már 10 olyan cég volt Bács-Kiskunban, amelyeket előzetes minősítésre kiválasztottak a döntnökök.
A kamarai rendszer szakemberei megvizsgálták például azt, hogy hány olyan cég lehet, amely exportál, és a szakmai előélet alapján ígéretesnek tűnik a tevékenysége. Az országban potenciálisan 3000 olyan cég lehet, amelyek 100 millió forint felett exportálnak. Kecskeméten 52 ilyen vállalkozás van. Ezek mintegy fele nemzetközi cég, 26 olyan magyar tulajdonú vállalat működik, amely megugorja ezt a 100 milliós szintet.
Mások a feltételek, mint a banki kölcsönök esetében. Más a forrást nyújtó igénye, mint egy pénzintézetnek. Hat év alatt évi 5 százalékos kamattal kell ezt a tagi kölcsönt visszaadni. Lehetőleg olyan beruházást kell végezniük a programban résztvevő vállalkozásoknak, amelyek megtérülő fejlesztéseket hoznak.
A rendezvényen előadást tartott dr. Balog Ádám, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) alelnöke is, aki szintén nyilatkozott lapunknak. Hangsúlyozta: a tőkepótló programot a kormány az MKIK-ra bízta. Az országos szervezet megvásárolt egy alapkezelőt, amely kezeli a pénzeket. Ebben a konstrukcióban pedig az MKIK Alapkezelő Zrt. lesz a tulajdonostársa a vállalkozóknak. A program különlegessége az, hogy másfajta kockázati szintet finanszíroz ez a rendszer. Ráadásul ez a pénz azért is jó, mert a bankok ezt az összeget önerőként is elfogadják, ha egy vállalkozás hitelt igényel. Az első héten több mint 600-an regisztráltak a program honlapján, mondta a szakember.
Kérdésünkre dr. Balog Ádám kitért arra is, hogy amennyiben nagyon népszerű a program, akkor a 100 milliárdos összeg bővítése érdekében Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ajtaján kopogtat az MKIK. A program befektetési időszaka 2026. június 30. Addig kell felhasználni a befektetésre szánt összeget.
Egy másik kérdésünkre, hogy mennyit kell várnia annak a cégvezetőnek, akinek pozitívan bírálták el a jelentkezését, az alelnök így válaszolt: a tervek szerint, ha valaki beküldte a dokumentumait, akkor hat héten belül megkapja a döntésről a választ. Ezt követően történik a szerződéskötés.