A csatolt állományban található az MKIK Brüsszeli EU Képviseletének soron következő elektronikus hírlevele.
A Fókuszban az Unió rovatban „2020 – mi lesz a 20-20-20 után?” címmel olvashat összefoglalót.
A csatolt állományban található az MKIK Brüsszeli EU Képviseletének soron következő elektronikus hírlevele.
A Fókuszban az Unió rovatban „2020 – mi lesz a 20-20-20 után?” címmel olvashat összefoglalót.
A hírlevél tartalmából
Április végére áll össze az Európai Bizottság új hétéves költségvetési javaslata, ami már a válság utáni kilábalásra is tartalmaz pénzeszközöket.
Európai Marshall-terv? Össze lehet-e hasonlítani az Egyesült Államok egykori segélycsomagját és az új európai költségvetést?
Koronakötvények, közösen garantált hitelek – már több tanácskozás is kudarcba fulladt az újszerű válságfinanszírozási elképzeléseken.
Tartalékolni kellene az osztalékokat és a jutalmakat – erre szólít fel az európai biztosításfelügyelet.
A Fókuszban az Unió rovatunkban „COVID-19 – gazdasági intézkedések a tagállamokban” címmel olvashat összefoglalót.
A hírlevél további részletei elérhetők az alább csatolt mellékletben
A hírlevél tartalmából
Távszavazás elektronikus levélben, csúcstalálkozó videokonferencia segítségével – soha nem látott változásokat kényszerített ki az uniós intézményekben a koronavírus terjedése.
750 milliárd eurós mentőcsomagot fogadott el a koronavírus elleni védekezés finanszírozására és a megtorpant gazdaság fellendítésére az Európai Központi Bank.
Enyhül a fiskális szigor: Brüsszel elnézőbb lesz a tagállamokkal, ha a járvány elleni védekezés költségei miatt túllépik a megengedett hiányt, és másképp alkalmazzák az állami támogatási szabályokat is, hogy a koronavírus ne vigye padlóra az európai gazdaságot.
A szolidaritás próbája is a járvány: a határok lezárása helyett be tudják-e tartani a belső piac működéséhez elengedhetetlen alapelvet, az „áruk szabad mozgását” az uniós országok?
A Fókuszban az Unió rovatunkban „Új európai iparstratégia: Lesz-e érzékelhető hatása?” címmel olvashat összefoglalót.
A hírlevél további részletei elérhetők az alább csatolt mellékletben
A hírlevél tartalmából
Megszületett az Európai Unió első éghajlat-politikai jogszabályának tervezete. Az Európai Bizottság javaslata alapján kötelező lesz meghozni a klímasemlegesség eléréséhez szükséges döntéseket.
Feszült a helyzet a török-görög határon. Az Európai Unió párbeszédet kezd Törökországgal, hogy elkerülhető legyen az újabb migrációs válság. Görögország 700 millió euró támogatást kap a külső határ védelmére.
Németország módosította a bevándorlási törvényt. Az unión kívülről érkező szakmunkások könnyebben kaphatnak munkavállalási engedélyt, ugyanúgy, mint eddig a diplomások.
Uniós kampány a munkahelyek bejelentéséért. Egy felmérés szerint minden harmadik európai ismer olyanokat, akik bejelentés nélkül dolgoznak.
A Fókuszban az Unió rovatunkban „Európai szemeszter - országjelentés Magyarországról” címmel olvashat összefoglalót.
A hírlevél további részletei elérhetők az alább csatolt mellékletben
A hírlevél tartalmából
Megállapodás nélkül ért véget február 21-én a rendkívüli uniós csúcs, így az Európai Uniónak még mindig nincs költségvetése a 2021-2027 közötti hét éves időszakra.
Minicsúcs a bővítésről: február közepén a Bizottság és a Tanács elnöke találkozott a nyugat-balkáni országok vezetőivel. Az intenzívebb kapcsolatok célja, hogy rövidesen indulhassanak a csatlakozási tárgyalások Albániával és Észak-Macedóniával.
Szabadkereskedelmi megállapodás Vietnámmal – a közbeszerzési pályázatokon is indulhatnak az európai cégek, javulhat az uniós kereskedelmi mérleg.
Trükközik a műanyagipar: átcímkézik az egyszer használatos műanyagtermékeket, hogy elkerüljék a „műanyagadót”.
Nem teljesülnek az uniós energiatakarékossági célok 2020-ra, és a tervezettnél alacsonyabb a megújuló energiaforrások aránya is.
Uniós gázprojekteket vizsgál az európai ombudsman – olyat is támogatnának, ami nem környezetbarát?
FÓKUSZBAN EURÓPA: Lemaradt az Egyesült Államok és Kína mögött az Európai Unió a mesterséges intelligencia alkalmazásában. Tud-e változtatni ezen a helyzeten az Európai Bizottság most közzétett új stratégiája?
A hírlevél további tartalma elérhető az alább csatolt mellékletben