Keressen Ön is külföldi üzleti ajánlataink között!

Kifulladt a belföldi vevőköre?shutterstock 436729480960
Gondolt már rá, hogy más országokban keressen új vásárlókat?

Vágjon bele, mi segítünk!

Keressen megbízható partnereket adatbázisunkban, kattintson most!

Az Enterprise Europe Network adatbázisában már önállóan is kereshet magának megbízható külföldi üzleti partnereket!

The Clean Industrial Deal – Az Európai Unió új ipari stratégiája

Az Európai Bizottság 2025-ben bemutatta a The Clean Industrial Deal: A joint roadmap for competitiveness and decarbonisation Bizottság közleményét, amely célja az európai ipar versenyképességének növelése és a dekarbonizáció elősegítése. Az új stratégia az ipari ágazatok támogatására összpontosít, miközben elősegíti a fenntartható gazdasági növekedést.

 

Fő célkitűzések

A Clean Industrial Deal három fő pillérre épül:

  1. Megfizethető energia biztosítása – Az EU célja az ipari energiaárak csökkentése és a tiszta energia gyorsabb bevezetése. Társadalmi lízing a tiszta termékekért annak érdekében, hogy minden európai részesüljön a tiszta átállásból, káros disztribúciós hatások nélkül, és elősegíti a tiszta termékek iránti kereslet élénkítését. A Bizottság iránymutatást fog kidolgozni a tagállamok számára a nulla kibocsátású szociális lízingről, járművek, hőszivattyúk és egyéb tiszta termékek vonatkozásában, pénzügyi segítséget nyújtva a polgároknak, hogy hozzáférjenek ezekhez a tiszta termékekhez.
  2. A tiszta technológiák támogatása – Az ipari ágazatok, különösen az acél-, fém- és vegyipar, kiemelt figyelmet kapnak a dekarbonizációs folyamatban. A Nemzetközi Energia Ügynökség szerint a tiszta energiatechnológia globális piaca 2035-ben 2 billió USD értékű lesz. A klímasemlegesség versenyképes elérése érdekében elengedhetetlen, hogy az európai vállalatok, befektetők és munkavállalók a lehető legnagyobb részesedést biztosítsák ebből a lehetőségből. Előmozdítják továbbá az együttműködést az energiatechnológia és a tisztaságra vonatkozó politikák terén, és támogatják a dekarbonizációs erőfeszítéseket a partnerországokban. A nemzetközi szén-dioxid-piacokat és a szén-dioxid-árazási diplomáciai munkacsoportot is előmozdítja, és célja a szén-dioxid-árazás és a szén-dioxid-piacok fejlesztése, világszerte.
  3. A körforgásos gazdaság előmozdítása – Biztonságos hozzáférés az anyagokhoz és erőforrásokhoz. Az anyagok újrahasznosítása és fenntartható felhasználása kulcsfontosságú eleme a stratégiának. Az európai újragyártási piac körkörös potenciálja az előrejelzések szerint a jelenlegihez képest növekedni fog, 2030-ra 31-100 milliárd euró értékben, 500 000 új munkahelyet teremtve.


Finanszírozás és támogatás

junius2A Bizottság több mint 100 milliárd eurót mozgósít a tiszta ipari gyártás támogatására. Az új állami támogatási keret gyorsabb jóváhagyást biztosít a megújuló energia és ipari dekarbonizációs projektek számára.







A főbb jogalkotási és szabályozási kezdeményezések az európai iparágak támogatására:

  • Az ipar dekarbonizációjának felgyorsításáról szóló jogszabály
  • A közbeszerzésről szóló uniós irányelv felülvizsgálata
  • A körforgásos gazdaságról szóló jogszabály
  • A tisztaipar-megállapodáshoz kapcsolódó állami támogatások új kerete
  • Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású hidrogénről szóló felhatalmazáson alapuló jogi aktus
  • Az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus megerősítése és kiterjesztése


Kihívások

junius3Bár a kezdeményezés célja az európai ipar megerősítése, egyes szakértők aggályokat fogalmaztak meg a versenyképesség csökkenésével kapcsolatban. Emellett a körforgásos gazdaság finanszírozása nem kapott elegendő figyelmet a jelenlegi tervezetben, ami több iparági szereplő tiltakozását váltotta ki.

A Clean Industrial Deal hosszú távon meghatározhatja az európai ipar jövőjét, miközben hozzájárul a fenntartható gazdasági fejlődéshez. Az ipari szereplők és döntéshozók számára kulcsfontosságú lesz a stratégia hatékony végrehajtása és finomhangolása.

A Clean Industrial Deal keretként szolgál majd a velük folytatott párbeszédhez, a kkv-kra bízva az ágazati átmenetek, eljárások, utak kidolgozását. Az egyes ágazatok sajátos szükségleteihez igazodó intézkedések meghatározása érdekében több ágazaton is folyik a munka (autóipar, acél-és fémipar, közlekedés, vegyipar stb.), a konkrét tervek 2025-ben készülnek el.

A tagállamokkal való együttműködés és összehangolás elengedhetetlen, valamint a folyamatos párbeszéd, a stratégiai irányítás és a haladás nyomon követése. Az új keretrendszer megkönnyíti majd a tagállamok számára a támogatásnyújtást azáltal, hogy egyszerűsíti az állami támogatásokra vonatkozó szabályokat, ugyanakkor megőrzi az egyenlő versenyfeltételeket.

(Források: https://commission.europa.eu/topics/eu-competitiveness/clean-industrial-deal_en, Képek forrása: pixabay.com)

 

Készítette:
Holczerné Gáspár Mónika, Tan Attila
ESG Tanácsadó Szolgáltató Kft.


demjan sandor logo

Rendezvénynaptár

Július 2025
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kamarai Videók

Csaladbarat hely vedjegy szolgaltato hely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

Csaladbarat hely vedjegy munkahely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

Várható események

Nincsenek események

logo

Közösségi Gazdaság- és Társadalomfejlesztési Központ - logó

Kiemelt partnerek

Pályázati tanácsadók

Magyar Kereskedelmi és Iparkamara - logó

MVP logo GINOP2

MVP logo GINOP2