Soha ilyen nagyszerű eredményt nem értek még el a Szakma Sztár Fesztiválon a vármegyei tanulók, mint 2025 tavaszán. Az idei megméretésen tizenkét érmet hoztak el az indulóink. Az ifjú kiválóságok tiszteletére rendeztek fogadást a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BKMKIK) kecskeméti székházában. A szakmák sztárjai és tanáraik elismerésekben részesültek.
Ünnepség keretében köszöntötték a Szakma Sztár Fesztivál dobogós helyezettjeit Kecskeméten, az iparkamara székházában.
A rendezvényen Gaál József vármegyei kamarai elnök és Szemereyné dr. Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere méltatták meleg szavakkal a szakmai végzettséget több mint egy hónapja megszerző fiatalokat, illetve adták át a vállalkozók szervezete és az önkormányzat ajándékait. A rendezvényen a dobogós helyezettek mellett az őket felkészítő iskolák tanárai és a duális képzőhelyek képviselői is részt vettek.
Gaál József köszöntő beszédében hangsúlyozta, hogy a 12 diák közül 9 Kecskeméten tanult. Sok évvel ezelőtt kezdődött az a szakmai folyamat, amelynek keretében az iskolák a céges képzőhelyek és a kamara együttműködésével gyakorlatorientált oktatásban részesülnek a szakmát tanuló középiskolások. A kiváló eredmény ennek a közös együttműködésnek köszönhető. Gaál József azt is kiemelte, hogy a vállalkozások szervezete, a kamara pályaorientációs munka keretében általános iskolások ezreivel ismerteti meg a különböző szakmákat.
Ezt követően az elnök átadta a szót Szemereyné dr. Pataki Klaudiának, aki dicsérettel illette a rendezvény ünnepeltjeit, mivel ők voltak a verseny főszereplői. Kecskemét polgármestere hangsúlyozta, hogy a nagy betűs életbe, mint minőségi szakemberek léphetnek ki, ugyanis mindannyian országos hírre tettek szert.
Megjegyezte, hogy a szorgalom, kitartás, alázat, együttműködés, elkötelezettség azok az értékek, amelyek segítségével lehetett ezeket a kiváló eredményeket elérni. A kamara és a város vezetője átadta a diákoknak és a tanáraiknak a szervezet és a vármegyeszékhely ajándékait, a rendezvény fogadással zárult.
Lapunk kérdésére Gaál József BKMKIK elnök elmondta: egyre nagyobb az érdeklődés a szakmák iránt. Mind több diák folytatja a tanulmányait az általános iskola után a szakképzési rendszerben. Majd sokan választják a technikusi képzést, amely az egyetemi felvételi során többletpontokat jelent. Ez jó és pozitív, mondta az elnök. Európában van olyan ország, ahol nem kaphat diplomát a fiatal, amíg nem szerzett szakmai képesítést. Hozzátette: a gazdaságnak szüksége van a jól képzett szakemberekre. Egyre több gyár épül Kecskeméten is, a munkaerő toborzása kihívás elé állítja a cégeket.
Gaál József elmondta: ma már a bérek olyanok, hogy megerősítik azt a pozitív pályaívet, amely felvázolható egy szakmát tanuló fiatal előtt. Ha nézzük a tizenkét dobogós fiatalt, akkor látható, hogy jó néhányan a digitális világ legújabb ismereteit is felhasználták a versenyek során. Az elnök kiemelte: a következő öt évben több ezer új munkahelyet kell teremteni a vármegyeszékhelyen. Ez komoly kihívást jelent, de mint fogalmazott, vannak még tartalékok bizonyos területeken. A munkaügyi rendszer sokat tesz azért, hogy az inaktív embereket megtalálják, és az érdeklődésüket fenntartsák a munkavégzés iránt. Ez az egyik tartalék. A másik a nyugdíjba vonult korosztály egy része, akiknek a tagjai közül még sokan egészségesnek és életerősnek érzik magukat, és szívesen dolgoznának a nyugdíj mellett. Lehet, hogy nem napi nyolc órában, hanem esetleg négy óra keretében, de szívesen végeznének hasznos tevékenységet. Gaál József hangsúlyozta, a hátrányos helyzetű térségekben élő fiatalokat is be kell majd illeszteni a szakképzésen keresztül a munkaerőpiacra. Bács-Kiskunban ők akár több ezren is lehetnek, mondta az elnök.
Két kecskeméti fiatalt kérdeztünk a sikereikről:
Dorogi Tamás a Kecskeméti Kandó Kálmán Középiskola diákja szerszám- és készülékgyártó szakmában II. helyezést ért el.
Akkor érezte, hogy a dobogóra is léphet, amikor az első fordulóban a legjobb írásbelit ő írta meg. A második forduló azonban már korántsem ment könnyen, akkor ugyanis 40 fokos lázzal küszködött, de a szakmai kihívásnak olyan szinten megfelelt, hogy bejutott az országos döntőbe. A Szakma Sztár Fesztiválon a feladat nem volt könnyű, de jól sikerült a megoldása. Meglátása szerint az első helyezett és ő közötte alig volt különbség. A jövőjével kapcsolatban elmondta: előbb érettségizik, majd leteszi a nyelvvizsgát, és ezt követően a Neumann János Egyetemre adja be a felvételit. Gépészmérnök szeretne lenni.
Debreczeni Dorina a Kecskeméti Kandó Kálmán Középiskola diákja női divatszabó szakmában III. helyezést ért el.
– Nekem alapból tetszett ez a szakma, ezért ezt tanultam. Kipróbáltam, hogy mennyit is tudok, ezért is indultam el a versenyen – mondta Dorina. Szerencsére bejutott az országos döntőbe, ahol érzése szerint könnyűek voltak a feladatok. Akkor érezte, hogy dobogós lesz, amikor a székesfehérvári válogató versenyről továbbjutott. Véleménye szerint egy jó varrónőnek alapvető képessége a koncentráció, de emellett szükség van a precizitásra, kreatívan kell terveznie, látnia a kész ruhákat, még mielőtt azok elkészülnek. Mint mondta, a saját ízlése szerint tervezi az öltözeteket. Az interneten követi a szakma fejlődését, a tendenciákat, hiszen mindig lehet találni egy-egy jó ötletet, amelyet érdemes átültetni. Hogy hogyan építi a jövőjét? Előbb érettségizni szeretne, majd pedig a szakmájában további tapasztalatokat akar gyűjteni, később pedig vállalkozást indítani.