Gazdasági Évnyitót rendezett február 25-én a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BKMKIK) a kecskeméti székházában. A fórumon Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára tartott előadást a hazai kkv-k támogatásáról, illetve Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) tavaly megválasztott új elnöke, Gaál József vármegyei kamarai elnök köszöntőjét követően.
A 2025-ös év komoly kihívásokat tartogat a kontinensnek, az országunknak és a hazai vállalkozásoknak. Turbulens körülmények között kell alkalmazkodniuk a hazai gazdasági élet szereplőinek a gyorsan változó világ feltételeihez. Egyebek mellett erről is beszélt Gaál József, a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a gazdasági évnyitón, a BKMKIK kecskeméti székházában. A rendezvényen kamarai vezetők mellett a vármegyei intézmények elöljárói is részt vettek. Gaál József, aki maga is egy cég vezetője és Kecskemét gazdasági alpolgármestere is, dióhéjban foglalta össze azokat a tényezőket, amelyek a hazai gazdasági szereplők életét nehezítik, várakozásaikat bizonytalanná teszik. Mint mondta, bízik benne, hogy az idén véget ér az orosz-ukrán háború, ugyanakkor egy másik tényező, az új amerikai elnök vámpolitikája gondokat jelenthet az Európai Unió tagjainak, így Magyarországnak is.
Szólt az elektormobilitás elterjedéséről is, megjegyezve, hogy nem tartható a 2030-as határidő, miszerint ettől kezdve csak elektromos autót fognak forgalomba helyezni a kontinensen. Elmondta, hogy bár az elektromos autóké a jövő, de lassabban történik meg az átalakulás, mint ahogy azt tervezték. Ezt követően rátért arra, hogy a kkv-k fejlesztése területén elindult egy fontos projekt, a Demján Sándor Program, majd kitért arra is, hogy Kecskeméten több mint tíz olyan építkezés folyik, amelyek keretében új beruházásokat adnak át.
A Demján Sándor Programról beszélt Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára is, miután átvette a szót Gaál József kamarai elnöktől. A politikus a rendezvény előtt interjút adott lapunknak is, az ott elmondottak elhangzottak a tájékoztatója során is. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a Demján Sándor Program több mint 1400 milliárd forintól szól, amely a hazai kkv-kat támogatja. Ezen belül létezik egy százmilliárdos rész, amely a tőkefinanszírozást célozta meg. A cégek tőkeerősségét kívánja a kormány ezzel a projekttel megerősíteni. Ennek a megoldásnak az a lényege, hogy egy százalékos üzletrész vásárlása keretében 99 százalékos tagi kölcsönt nyújtanak az adott cégnek. Erre ez a 100 milliárdos keret jó alappal szolgál. A cég a forrást pedig a piaci kamat feléért kapja meg hat éves futamidő keretében.
Megemlítette, hogy a Demján Sándor Program egyik sarkalatos pontja az, hogy minden cég rendelkezzen honlappal. Sajnos ma 12 ezer társaság úgy működik, hogy nincs honlapja. Egy felmérés szerint úgy 3-5 ezer olyan cég lehet, amely az anyagi támogatás miatt nem rendelkezik online felülettel. A programon belül egy 9 milliárdos összeget különítettek el. Erre a projektre lehet jelentkezni, amelynek keretében nagy szolgáltatók adják majd az alapszolgáltatásokat: domaint, weblapot, social media felületet, tárhelyet, biztonsági csomagot. A program két évnyi szolgáltatás díját állja a cégek helyett, cserébe azt kérik a vállalkozásoktól, hogy még egy évig üzemeltessék a weblapot saját forrásukból. Három év alatt kiderül, hogy ez megfelelő vagy sem az adott cégnek, hangsúlyozta az államtitkár, majd hozzátette: eddig már kétezer vállalkozás jelentkezett arra, hogy részt vesznek ebben a programban.
Szabados Richárd után Nagy Elek tartott előadást arról, hogyan is újul meg a hazai kamarai rendszer. Az MKIK új elnöke hangsúlyozta, hogy három jelszót tűzött ki zászlajára a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új vezetése: együttműködés – gondolkodás – tudás alapú kamara. Fő programjuk, hogy minden erejükkel segítsék a vállalkozásokat. Cél, hogy a kkv-k versenyképesek legyenek. Nagy Elek beszédében hangsúlyozta a területi kamarákkal történő szoros együttműködés fontosságát. Mint mondta, mindezt egy tudatos programon keresztül tudják megvalósítani.