Gazdasági kilátások és kihívások

Az idén valamivel optimistább várakozással tekintenek az évre a kamarai vállalkozók, mint tavaly januárban. Remélhetőleg egy pozitív elmozdulásnak lehetünk szereplői és tanúi is – nyilatkozta lapunknak Gaál József, a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BKMKIK) elnöke. A BKMKIK vezetője az idei kilátásokról, gazdasági várakozásokról, a kamarai tervekről tájékoztatta lapunkat.


A cégvezetők optimizmussal tekintenek az év elejére. Abban bíznak, hogy a gazdasági válság elérte a mélypontot, és ezután pozitív irányú fejlődés várható, nyilatkozta Gaál József, a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Mindannyian várjuk, hogy véget érjen a szörnyű háború, csökkenjenek az energiaárak. Ráadásul az asztrológusok is a békésebb időszakot jelzik, mivel a 2025-ös év a Vénusz jegyében telik. A tavalyi év a Marshoz kapcsolódott, ennek a bolygónak a háborúhoz, a békétlenséghez van köze. A Vénuszra a harmónia, a békesség a jellemző, és ez talán hat arra a világra, amely eddig a békétlenség korában élt. De komolyra véve a szót, nyilván nem ez alapozza meg a várakozásunkat. Viszont tudjuk, hogy minden vihar után jön a szélcsend, majd kisüt a nap. Reméljük, befejeződik a háború, az ezzel kapcsolatos embargós intézkedések megszűnnek, amelyek nehezítik a gazdasági életet – mondta bizakodva az elnök.

Optimista várakozás

A háborúnak köszönhetően is magasak például az energiaköltségek. Ha béke lesz és szabad a kereskedelem, akkor ez hat a mindennapi életünkre is. A magyar gazdaság, bár egyre inkább diverzifikált, és a nyugat-európai kapcsolatok még mindig a legerősebbek, ezek mellett sok kelet-ázsiai cég indítja el a termelését nálunk. Ez kiegyenlítő hatással van ránk. Tudjuk azonban, hogy a keleti nemzetgazdaságok a nyertesei az elmúlt évtizednek. Ha ezen országok pozitív folyamataiba be tudunk kapcsolódni, akkor ez jót tesz a hazai vállalkozásoknak is, tette hozzá a BKMKIK elnöke.

Gaál József álláspontja szerint a nemzetközi kapcsolatokat érintő tényezők mellett fontos a hazai fogyasztás alakulásának a kérdése is. Ezt erősítik a kormányzati intézkedések, amelyek között fontosak a reálbér erősödését segítő döntések. Igaz, a cégek számára a bérköltségek emelkedése megterheli a vállalkozások büdzséjét, kényszerítve ezzel a hatékonyabb, termelékenyebb működést. Fontos stratégiai cél a beszállítói pozíciók erősítése, a vállalkozások számára viszont az igazi csúcsteljesítmény az OEM pozíció, vagyis a saját piacképes termék létrehozása. Vannak ígéretes magyar cégek, az informatikától kezdve az orvostechnikán át a gépiparig, amelyek képesek erre. A komoly nemzetközi sikerhez viszont a technológián kívül az egyetemi tudásközpontokkal való együttműködésre és a legmagasabb szintű marketingtevékenységre is szükség van.

A BKMKIK szerepe nő

A fejlődés felgyorsításában a kamarai rendszer fontos szerepet vállalt. A szervezet által menedzselt Modern Vállalkozások Programja, amely az elmúlt években sikert aratott a vállalkozók körében, az idén folytatódni fog. Olyan rendezvényeket tervezünk, hangsúlyozta az elnök, amelyek a vállalkozások számára fontos információkat hordoznak. Például az energiacsökkentés kérdése nagyon fontos egy cég számára. Az egyik tematika az energiahatékonyság problematikáját járja majd körbe. Részben jó belső munkaszervezéssel és természetesen beruházásokkal lehet komoly megtakarítást elérni. Ez utóbbit több pályázat is támogatja. Az egyik ilyen például a Demján Sándor Program keretében érhető el. A kormány, ahogyan már a sajtóból is ismert, egy 100 milliárd forintos kockázati tőkealapot hoz létre vállalkozásfejlesztésre. Termék, technológiai, szervezési, informatikai vagy akár megújuló energiarendszer kialakítására is lehet fordítani. Megtérülő hatékonyságot, versenyképességet javító fejlesztéseket finanszíroz ez az új program, bízom benne, hogy valós segítséget ad a vállalkozások fejlődéséhez, mondta Gaál József.

Energiaár-csökkentés

Nagyon fontos kérdés az energiaár-csökkentés kérdése. Még mindig jóval magasabb árat fizetünk, mint a globális versenytársaink. Bár a múlt évhez képest ugyan jelentősen csökkent az ára, de még mindig háromszorosa a covid előtti időszak hasonló értékének. Az EU feladata is a jövőben, hogy minden lehetséges eszközzel le kell szorítani az árakat. Emellett komoly kihívás a munkaerőkérdés idehaza. Több oldalról közelíthető meg a probléma. Van egy romló demográfiai helyzet, másrészt a fiatalok számára kevésbé vonzóak a kétkezi szakmák. Ugyanakkor szerencsére a szakképzési rendszerben történt változások hatására kedvezőbb a helyzet, a korábbi időszakhoz képest. Ma már jóval többen tanulnak technikumokban, mint gimnáziumokban. A legjobb diákok szakirányban tanulhatnak tovább, akikre a cégeknek nagy szüksége van. A kisebb vállalkozások a megfelelő munkaerőt azonban nehezen találják meg a keresleti munkaerőpiacon. A vállalkozások számára azonban nem csak a munkaerő megszerzése, megtartása, vagy akár a béremelés jelent komoly kihívást. Az is napi kérdés, hogyan is lehet például beszállítóként az emelkedő költségeket érvényesíteni. Minél komplexebb egy beszállított termék, annál stabilabb a beszállító cég helyzete. Egy magyar cég biztosabb jövője a rendszerbeszállítás és az önálló kész termék előállítása lehet – hangsúlyozta a BKMKIK elnöke.

Kamarai törekvések

Ehhez komoly innováció kell és megfelelő marketing. Néhány esetet végigkövetve az látható, hogy ugyanannyi energia szükséges egy termék kifejlesztéséhez, mint annak piaci megismertetéséhez. A vármegyei kamarában egy olyan programot készítünk elő, amely azt célozza, hogy kormányzati segítséggel próbáljuk megtalálni azokat a cégeket, amelyek a termékeikkel önállóan piacképesek a világ bármely táján – állapította meg Gaál József.

A választások után

Októberben volt a legutóbbi országos kamarai választás. Az elmúlt több mint 20 évben a kamara megerősödött, komoly eredményeket ért el. A megújult elnökség az elért értékekre és eredményekre építve, de más filozófia alapján vezeti a kamarai rendszert, mint az azt megelőző tette. A kormány támogatja az új vezetést. A vármegyei szervezet érdeke az, hogy az országos rendszer jól működjön, a magunk tudását igyekszünk hozzátenni, segíteni az új vezetést. A kamara új szervezeti felépítésében megújult szakmai testületek jönnek létre, vázolta a változások egy szeletét az elnök. Hat területen olyan szakmai csoportok alakulnak, amelyek a gazdaság egy-egy területét lefedik. Ezekben a munkacsoportokban a 23 területi kamara képviselői is jelen lesznek. Ezek szerepe részben az, hogy tartsák a kapcsolatokat a törvényhozókkal, a kormányzati szervezetekkel, és javaslatokkal éljenek, segítve a munkát, a gazdaság szereplőit képviselve – mondta végül Gaál József, a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.


demjan sandor logo

Rendezvénynaptár

Május 2025
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Kamarai Videók

Csaladbarat hely vedjegy szolgaltato hely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

Csaladbarat hely vedjegy munkahely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

logo

Közösségi Gazdaság- és Társadalomfejlesztési Központ - logó

Kiemelt partnerek

Pályázati tanácsadók

Magyar Kereskedelmi és Iparkamara - logó

MVP logo GINOP2

MVP logo GINOP2