Beindítja a fejlődést a tőkeprogram

A Demján Sándor Tőkeprogram célja a mikro-, kis- és középvállalkozások beruházásainak ösztönzése, feltőkésítésük és ezzel hitelképességük javítása. A program különös figyelmet fordít az infrastruktúra- és kapacitásbővítéssel, piacbővítéssel, exporttal, technológiai fejlesztéssel, digitalizációval, energiahatékonyság-javulással és vállalkozásfejlesztéssel kapcsolatos beruházások támogatására. Bánfi Zoltánnal, a Demján Sándor Tőkeprogram alapkezelőjével, az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.

 

Mekkora az az összeg, amellyel az MKIK új tőkealapja rendelkezik? Mennyi idő alatt kell ezt a pénzt a legoptimálisabban a hazai kkv-k számára bocsátani?

A Demján Sándor Tőkeprogram keretösszege 100 milliárd Ft. Nagy összeg, de szükség is van rá, az alulfinanszírozottság ugyanis a magyar kis- és középvállalati szektor egyik általános kihívása. Ezért az érdeklődés is jelentős: az előregisztráció során már 1850 cég jelentkezett a kamara honlapján. Terveink szerint 2025 I. félévének végéig helyezzük ki a keretösszeget, de igyekszünk a lehető leggyorsabbak lenni, hogy a pénz minél hamarabb hasznosuljon a magyar gazdaságban. A jövő technológiáiba ma kell befektetni, a holnap gazdasági növekedését ma kell megalapozni. Emellett persze reálisnak is kell lennünk: ez egy új típusú termék, amit be kell vezetni a piacra. A vállalkozók eddig általában hitelfinanszírozásban gondolkodtak, a tőkebefektetés egy kicsit más megközelítés, ezért számos előadást fogunk róla tartani országszerte, oktatásokat szervezünk, és a vállalkozóknak az elején bizonyára számos kérdése lesz. Ezért – főleg az első hónapokban – mindenhol ott leszünk, elérhetők leszünk a cégvezetők számára, és gyorsan kiépítjük azt a hálózatot, amihez bizalommal fordulhatnak majd az igénylők – mondta Bánfi Zoltán, a Demján Sándor Tőkeprogram alapkezelője, az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. vezérigazgatója.


Mekkora összegre számíthat egy hazai cég maximálisan, amennyiben sikeresen pályázik?

Az igényelhető tőkebefektetés 100-200 millió forint közötti összeg, így számításaink szerint 600-700 kis- és középvállalkozásba fektethetünk be.


Mekkora önerővel kell rendelkeznie egy kkv-nak minimálisan? Van-e erre valamilyen feltétel?

Nem szükséges önerő. Ez persze nem jelenti azt, hogy bárki számára kihelyezhető a forrás: az igénylő vállalkozásnak az elmúlt két évben átlagosan legalább 300 millió Ft éves nettó árbevétellel kell rendelkeznie, legalább 2 főt kell foglalkoztatnia, két lezárt üzleti évvel kell lennie, kft. vagy zrt. formában kell működnie, és legalább 50 százalékban magyar tulajdonban kell lennie. Mindemellett az is fontos, hogy mire szeretné fordítani a vállalkozás az új forrást: előnyben vannak azok a cégek, akik hatékonyságot, termelékenységet javítanak, új piacokat céloznak, beruháznak, digitalizálnak, zöldítenek. Az értékelési folyamatot most véglegesítjük, a pályázók felé transzparens lesz, hogy a befektetési bizottság mi alapján hozza meg a döntését.


A támogatás beérkezése után hogyan kell törleszteni ezt a tőkét? Mik a feltételek? Milyen a kamatozása a megkapott összegnek?

Az összeg 1%-át tőkeként biztosítjuk, amiért 1% tulajdonrészt szerez az alapkezelő, 99 százalékát pedig tulajdonosi hitelként helyezzük ki. Ezután évente 5% a hozamelvárás, vagyis a kamat, ami a mai kamatkörnyezetben igen kedvező. A tőkét a 6 éves lejárat végén szükséges visszafizetni a hozammal megnövelt összegű tulajdonosi hitellel együtt. Ami lényeges, hogy ezzel a konstrukcióval a finanszírozás önerőként is szolgálhat a vállalkozások számára más, kereskedelmi bankoknál felvett piaci hitelhez vagy akár pályázatokhoz képest, így könnyebben juthatnak a cégek akár további többszázmilliós finanszírozáshoz. Ez a konstrukció igazi finanszírozási gyorsítósáv lehet a kritériumoknak megfelelő cégeknek!


Mennyire egyszerű az igénylés feltételeinek a teljesítése?

Az egyszerűségre és a gyorsaságra törekszünk, átlátható online felületeket biztosítunk majd, és amit csak lehetséges, digitális úton valósítunk meg. Így az igénylés egyszerűbb lesz, mint az MFB Pontos pályázatok esetében. Mindemellett érdemes pénzügyi tanácsadót használni hozzá, amit egy voucher program keretében ingyenesen biztosítunk majd a vállalkozások számára. Emellett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara dedikált képviselője is végig kíséri a befektetést, és egészen a folyamat végéig segíti a vállalkozót.


Az Ön számításai szerint a tőkealap támogató rendszerének beindulása után ennek pozitív hatásai mikor érezhetőek majd a hazai gazdaságban?

Már idén érezhető lesz. Ez a forrás kedvezményes és gyorsan hozzáférhető, de nincs ingyen, tervezést, átgondolást igényel, de pont ezért is fog jól hasznosulni. Olyan vállalkozásoknak való, akiknek van jövőképük, piacismeretük, terveik és képességük a szintlépésre, de tőkeszerkezetük és hitelképességük visszafogják a szárnyalásukat. Ezek a cégek jókora lökést kaphatnak a Demján Sándor Tőkeprogrammal. Ha ők beindulnak, az látványos lesz, sikerük pedig húzza magával a környezetüket is - mondta végül Bánfi Zoltán, a Demján Sándor Tőkeprogram alapkezelője, az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. vezérigazgatója.


demjan sandor logo

Rendezvénynaptár

Május 2025
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Kamarai Videók

Csaladbarat hely vedjegy szolgaltato hely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

Csaladbarat hely vedjegy munkahely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

logo

Közösségi Gazdaság- és Társadalomfejlesztési Központ - logó

Kiemelt partnerek

Pályázati tanácsadók

Magyar Kereskedelmi és Iparkamara - logó

MVP logo GINOP2

MVP logo GINOP2