Mesteravatás helyszíne volt a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BKMKIK). Négy hivatás elkötelezett munkatársai vették át a magas tudásért járó oklevelet a napokban, Kecskeméten. Újabb 36 szakember viseli a mester címet, amely rangot és elismerést ad a szakembernek. Ehhez száznyolcvan órás elméleti és gyakorlati szakmai képzésen kellett részt venniük az előző hónapok során, majd vizsgát tenni egy mestervizsgabizottsági grémium előtt.
Mesteravató ünnepségnek adott helyet a BKMKIK kecskeméti székháza a napokban. A rendezvény ünnepélyes keretek között zajlott le. Ördög Dóra, a BKMKIK szakképzési igazgatója köszöntötte a jelölteket. Mint mondta, a magyar nemzetgazdaság stratégiai érdeke a minőségi szakképzés. A mestervizsgáztatás a gazdaságot képviselő kamarák törvényben meghatározott feladata, kompetenciája, amelyet kiemelt feladatként kezelnek. A mestervizsga a szakemberek szakmai fejlődési folyamatában jelentős mérő, értékelő és minősítő szintet hivatott képviselni. A képzett mesterek szakmai tudásuk, munkakultúrájuk birtokában hozzájárulnak a vállalkozások eredményes vezetéséhez, hivatásuk továbbörökítéséhez, a foglalkoztatáshoz, a munkahelyteremtéshez. Kamaránk fő törekvése, hogy a mestervizsga mind a közvélemény, mind pedig a vállalkozói társadalom értékrendjében a tényleges jelentőségével arányos megítélés alá essék – fogalmazott Ördög Dóra.
Köszöntőjében Tasi László, a vármegyei kamara kézműipari alelnöke méltatta dicsérő szavakkal a szakembereket. Hangsúlyozta, a mesterek szerepe jelentős, mert a lakossági igények kiszolgálásában döntő szerepet játszanak. Most 17 bádogost avatnak, miközben ez a hivatás hiányszakmának számít. A mesterekhez a lakosság nagyobb bizalommal fordul, mert a mestercím egyben a magas szintű tudás, a lelkiismeretes, megbízható munka jelképe is.
A rendezvényen két jól ismert szakembert, Vargáné Balázs Mária fodrászt és Fazekas István szakácsot avatták Aranykoszorús mesterré.
Ezt követően adták át a díszes okleveleket a 17 bádogos, a 8 festő, mázoló és tapétázó, a 6 kozmetikus és az 5 speciális lábápoló szakembernek, akiket Tasi László kamarai alelnök avatott mesterré. Az eskü szövegét egy festő, mázoló és tapétázó mester, a soltvadkerti Lakatos Attila mondta.
Lapunk megkérdezte Fazekas István Aranykoszorús szakácsmestert, illetve Lakatos Attila festő, mázoló és tapétázó mestert a rendezvény után.
Fazekas István, a tiszakécskei Fazekas Étterem alapítója szakmai hitvallásaként hangsúlyozta: „mindig azt mondtam a munkatársaimnak és a tanulóknak, hogy első a vendég. Amit csak lehet, mindent meg kell tenni azért, hogy a hozzánk betérő vendég mindent megkapjon. A mai napig ez vezet engem és a munkatársaimat.” Az évtizedek alatt több mint félszáz tanuló képzésében vállalt szerepet a mester, aki maga is a szakma nagy nevű képviselőinél tanult. Az évek során dolgozott Oroszországban, Mongóliában és Kínában. 2012-ben az Év Vendéglátója, 2015-ben az Ipar Kiváló Mestere címet nyerte el, és 2022 óta az Első Magyar Fehérasztal Lovagrend tagja. A Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökségi tagja és küldötte 2016-tól 2024-ig, jelenleg helyi és országos küldötte.
Lakatos Attila soltvadkerti festő, mázoló és tapétázó mester, aki harminc éve dolgozik a szakmában. Tanulókat szeretne képezni, hogy a tudását átadja a fiataloknak, ezért is lett mester. A hivatás különleges szépséggel bír. Amikor bemegy egy lelakott épületbe, és elvégzi a munkát, akkor végül egy felújított világos otthont hagy maga után. Egy új ház esetében a festő után már csak a csillár, a függöny és a villanykapcsoló felhelyezése történik a beköltözés előtt. Ez a munka maga az alkotás, ezért javasolja a fiataloknak. A mesterképzés előtt azt gondolta, hogy szinte mindent tud. A mesterképzés során jött rá arra, hogy bővítheti a tudását szakmailag, a képzés során új pedagógiai és vállalkozási ismeretekre is szert tett.