A Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal Kecskeméti Járási Hivatalának Népegészségügyi Osztályával közösen előadás-sorozatot indított a kémiai biztonság tárgykörében. A vállalkozások jelentős része használ fel valamilyen vegyszert, amelynek a napi kezelése, tárolása nem mindig történik biztonságosan és szakszerűen.
A tájékoztatókat Süveges Melinda közegészségügyi-járványügyi felügyelő, a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal Kecskeméti Járási Hivatal Népegészségügyi Osztályának munkatársa tartja.
Az első előadás során a szálláshelyek szakembereinek tartott ismertetőt. A fórumon elhangzott: 10 éve látja el a kémiai biztonság elsőfokú szakmai felügyeletét, és sajnos a tapasztalatok alapján szinte minden ellenőrzésen találnak hiányosságokat. A vegyszerek nem megfelelő áttöltése/tárolása jelentősen megnöveli a balesetek/mérgezések kockázatát. Mint fogalmazott, a vállalkozások nem ismerik kellő mértékben a kémiai biztonsági kötelezettségeiket, illetve a vonatkozó jogszabályokat. Ezek közül a legfontosabb az a törvény, amely külön foglalkozik a kémiai biztonsággal (2000. évi XXV. törvény a kémiai biztonságról), de természetesen emellett még sok egyéb hazai és uniós rendeletet is figyelembe kell venniük a tevékenységet végzőknek.
Mondanivalója elején definiálta, hogy mit is jelent a kémiai biztonság. Ahogyan fogalmazott, ez egy rendkívül összetett és nehéz szakterület, amely magába foglalja és nyomon követi a vegyi anyagok teljes életútját, illetve az ennek során bármilyen szerepkörben érintett szereplőket, azaz a gyártótól a végfelhasználókig mindenkit. A legfőbb cél az emberi egészség védelme és a környezet biztonságának biztosítása. A kémiai biztonság egyik legfontosabb alapvetése, hogy egy adott tevékenységhez az azonos célra alkalmas veszélyes anyagok, illetve veszélyes keverékek közül lehetőség szerint mindig a kevésbé veszélyes alternatívát kell választani. Ha egy szálláshely választhat egy úgynevezett biológiailag lebomló tisztítószer és egy hagyományos tisztítószer között, akkor ajánlatos az előbbit használni – fogalmazott az előadó.
Arra is kitért, hogy gyakran találkoznak azzal a – törvény által egyébként tiltott – jelenséggel, hogy a még fel nem használt vegyszereket például ásványvizes vagy üdítőitalos flakonba töltik át és úgy használják fel. Azt ajánlotta, ha lehet, mindig az eredeti csomagolásukban használják fel a vegyszereket, ugyanakkor kitért arra is, hogy a nagyobb kiszerelésben megvásárolt vegyi termékeket hogyan lehet szabályosan áttölteni kisebb kiszerelésű flakonokba. A vegyszerek tárolásával kapcsolatosan a szakember elmondta, hogy az lehetőleg külön szekrényben vagy helyiségben, az illetéktelenek elől elzártan történjen.
Süveges Melinda közegészségügyi-járványügyi felügyelő októberben egy második előadást is tartott Kémiai biztonság a szépségiparban címmel. Előadása elején most is hangsúlyozta, hogy a vállalkozások rengeteg teendőjük mellett nem mindig fordítanak elegendő időt a kémiai biztonsághoz kapcsolódó előírások betartására. Ezért is fontos, hogy minél többen megismerjék a vonatkozó előírásokat, illetve a lehetőségek keretein belül átadják az információkat más vállalkozóknak. A szépségipar képviselőinek széles a palettája, a vegyipari termékek használata elkerülhetetlen a fertőtlenítés, a takarítás, a textília mosás esetében is, mely anyagok szakszerű felhasználása és tárolása egyaránt figyelmet kíván.
Az előadó kiemelte a fodrászokat, ahol például a hajszőkítők (hidrogén-peroxid) használata kíván fokozott odafigyelést, de felhívta a figyelmet a tetováló festékek használatára vonatkozó új előírásokra is.
Süveges Melinda közegészségügyi-járványügyi felügyelő lapunknak elmondta, hogy a korábban idézett kémiai biztonsági törvény mellett az alábbi négy, uniós kémiai biztonsági rendeletet is fontos ismerniük a tevékenységet végzőknek.
1/ A vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (…) szóló ún. REACH rendelet (1907/2006/EK),
2/ Az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról (…) szóló ún. CLP rendelet (1272/2008/EK),
3/ A veszélyes vegyi anyagok kiviteléről és behozataláról szóló ún. PIC rendelet (649/2012/EU),
4/ A biocid termékek forgalmazásáról és felhasználásáról szóló ún. BPR rendelet (528/2012/EU).
Egy egymásra épülő, 4 alkalmas előadás-sorozat keretében október 30-án általánosságban bemutatásra kerül majd a kémiai biztonság, november 6-án a REACH és PIC rendeletekről, november 13-án a CLP rendeletről lesz tájékoztató fórum a kereskedelmi és iparkamara kecskeméti székházában. A sorozat végül november 26-án egy biocid vonatkozású nappal zárul majd.
Az előadásokat azoknak a vállalkozásoknak ajánljuk, amelyek vegyi anyagokkal, illetve veszélyes anyagokkal/keverékekkel végeznek tevékenységet, így elsősorban az importőrök, exportőrök, gyártók, első forgalomba hozók, forgalmazók, továbbfelhasználók, illetve a végfelhasználók részére egyaránt hasznos információk fognak elhangzani. Természetesen a felsorolt szereplőket segítő szakembereket is várja az iparkamara.