Megtartotta tavaszi küldöttgyűlését a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BKMKIK) a szervezet kecskeméti székházában. Ezen Gaál József, a BKMKIK elnöke áttekintette az elmúlt fél év eseményeit. Megemlítette, hogy 30 éve alakult meg a vármegyei köztestület. Dr. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke az elmúlt négy év kihívásaira adott válaszokat foglalta össze dióhéjban.
Idén 30 éves a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara. A köztestületet a területi szervezetek között a 3. helyen jegyzik. Minderről a BKMKIK történetének 65. küldöttgyűlésén beszélt Gaál József vármegyei elnök a kamara kecskeméti székházában.
Az eseményen részt vett dr. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is, aki Gaál József köszöntője után egy rövid elemzést tartott az elmúlt időszakról. Az országos elnök felidézte azokat a kihívásokat, amelyek a Covid-járvány alatt és után érték az ország gazdaságát és a kamarai rendszert. Mint fogalmazott, az emberi kapcsolatokat szinte felszámolta a pandémia, és mire 2022-re letudtuk a betegséget, akkor Oroszország megtámadta Ukrajnát. Ez egyik napról a másikra felborított mindent, pedig azt hittük, hogy az életünk két év után helyreáll. Megszűnt az orosz exportpiac, és az a bizonyosság, hogy a hétköznapjaink rendben lesznek. Erre jött rá az energiaválság. Volt olyan nap, amikor senki sem tudta, hogy mi is lesz a következő időszakban, sikerül-e kifizetni a gáz vagy az áram árát. Amikor újból azt hittük, hogy helyre áll a világunk, akkor az ország nyakába szakadt az infláció.
A kamara ez utóbbit már korábban jelezte, de ezt elfedte a Covid-válság, amely miatt a gazdaság 2020-2021-ben lelassult. Majd olyan szintű banki kamatok alakultak ki, amelyek lelassították a hitelezést, a gazdaság fejlődését. Ennek ellenére a cégek túlnyomó többsége talpon maradt, mondta dr. Parragh László. A háborúval 3. éve együtt élünk, eközben csökkentettük az orosz energiafüggőséget. Az energiaválságra reagálva, a kamara javaslatára olyan anyagi támogatási döntést hozott a kormány, amelyet 18 ezer cég vett igénybe. A Széchenyi Kártya Program konstrukciói szélesedtek, amelyet így rengetegen igényeltek.
Parragh László hangsúlyozta, hogy a hazai kamarai rendszer tagjai olyan személyek, akik felelősséget éreznek azért, hogy a világot jobbá tegyék. Részt vesznek a szakképzésben, az egyetemi képzésben, a területfejlesztésben, sokan az önkormányzatokban tevékenykednek. A kamara pedig csak az ilyen tagokkal lehet sikeres -, mondta, majd átadta a szót Gaál Józsefnek.
A BKMKIK elnöke felidézte az előző küldöttgyűlés óta eltelt hónapok eseményeit, kiemelte az áprilisban megrendezett fővárosi Szakma Sztár Fesztivált. Elmondta, hogy a vármegyéből 571 diák indult a versenyeken, közülük 16-an jutottak be a döntőbe, ahol öt arany, öt ezüst és négy bronz helyezés született. Ez minden idők legjobb eredménye volt. Majd szólt a kamara kiskunhalasi kezdeményezéséről is, ahol hátrányos helyzetű fiatalokat képeznének különböző szakmákra. Beszélt arról is, hogy januárban – a pandémia miatt több évnyi kihagyás után – megrendezték a hagyományos kamarai bálat, ahol 186 résztvevő érezte jól magát. A jótékonysági bevételből két alapítványt sikerült 1,5-1,5 millió forinttal támogatni. Elindult a Szövetségben a vállalkozókkal című országos projekt vármegyei programsorozata, amely keretében különböző előadásokra hívják a vállalkozókat. Megemlítette azt is, hogy a kamarának szélesednek a nemzetközi kapcsolatai. Az elmúlt hetekben a kanadai nagykövet, a holland nagykövetasszony és egy török kamarai delegáció látogatott Kecskemétre. Gaál József szólt a kamara érdekképviseleti szerepéről is. Megemlítette, hogy javasolni fogják az elektromos áram rendszerhasználati díjának megváltoztatását.
A rendezvényen a küldöttgyűlés elfogadta a BKMKIK 2023. évi beszámoló jelentését, a szervezet 2024. évi bővített pénzügyi tervét. Az eseményen résztvevők beszámolót hallgattak meg a BKMKIK Etikai Bizottságának 2023. évi tevékenységéről, illetve a BKMKIK Alapszabályának módosítására is sor került.