Ezúton is felhívjuk figyelmét, hogy fontos jogszabályi változások léptek hatályba 2013. július 1-jével: a 2013. évi LII. tv. módosította a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2007. évi CXXXVI. törvényt (továbbiakban: Pmt.), mely érinti a nemesfém tárgyakat forgalmazókat és a 3,6 M Ft készpénz elfogadó árukereskedőket egyaránt.
A törvény változtatását egyrészt az Európa Tanács Pénzmosás Elleni Bizottsága (Moneyval) 2010-ben elfogadott országjelentésében meghatározott ajánlások, másrészt az eltelt évek gyakorlati tapasztalatai indokolták.
A törvény módosításai alapján a Hatóság elkészítette az új mintaszabályzatokat, melyekhez a nemzetgazdasági miniszter az NGM/1772/4/2013. sz. értesítésben foglaltak szerint megadta egyetértését, így azok – nemesfém tárgyakat forgalmazók és az árukereskedők tekintetében egyaránt - a honlapunkon a http://mkeh.gov.hu/nemesfemvizsgalat/PmtUtmutato címen elérhetőek.
Az a nemesfém kereskedelmi tevékenységet folytató szolgáltató, amely tevékenységét 2007. december 14-ét követően kezdte meg, és még nem rendelkezik jóváhagyott belső szabályzattal, a tevékenységi engedély kiállításától számított kilencven napon belül köteles az új minta szerinti belső szabályzatot készíteni és azt a Hatóságnak – kérelemmel és 3000 Ft illetékbélyeggel ellátva - jóváhagyás céljából benyújtani.
Az a nemesfém kereskedelmi tevékenységet folytató szolgáltató, amely tevékenységét 2007. december 14-ét megelőzően kezdte meg, köteles a már meglévő belső szabályzatát 2013. október 1-jéig a mintaszabályzatban foglaltak szerint átdolgozni. A átdolgozott szabályzatokat nem kell a Hatósághoz jóváhagyásra benyújtani, azt a Hatóság a későbbiekben helyszínen ellenőrizheti.
A 2013. július 1-jén hatályba lépett törvényi változásokat 2013. október 1.-jéig kell átvezetniük a már meglévő belső szabályzatukban. Az átdolgozott belső szabályzatokat nem kell benyújtani jóváhagyásra, azt a hatóság átfogó ellenőrzés keretében kéri bemutatni.
2013. október 1-jét követően – függetlenül a működés megkezdésének időpontjától - valamennyi nemesfém kereskedő és árukereskedő vállalkozásnak az új előírások szerinti belső szabályzattal kell rendelkeznie.
Fontos, hogy az új törvényi előírásnak megfelelő szabályzatokat a szolgáltatók minden telephelyükön (másolatban) tegyék elérhetővé a helyszíni ellenőrzés számára.
Új fogalmakat vezet be a törvény, illetve pontosításokat alkalmaz ezek közül a legfontosabbak:
Nemesfém tárgy: az aranytárgy, az ezüst tárgy, a platina tárgy és megjelenik a palládium tárgy is
Pénzmosás fogalmát részletesen körülírja és ez a fogalom megjelenik az értelmező rendelkezések között: a 2013. június 30-ig hatályos, a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: 1978. évi IV. törvény) 303–303/A. §-ában, illetve a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 399–400. §-ában meghatározott elkövetési magatartások;
Terrorizmus finanszírozása fogalmát részletesen körülírja és ez a fogalom megjelenik az értelmező rendelkezések között: az 1978. évi IV. törvény 261. § (1) és (2) bekezdése szerinti bűncselekmény elkövetéséhez szükséges anyagi eszköz szolgáltatása vagy gyűjtése, illetve a Btk. 318. §-ában meghatározott elkövetési magatartások;
Külföldi pénzügyi információs egységként működő hatóság fogalmát részletesen körülírja és ez a fogalom megjelenik az értelmező rendelkezések között: a külföldi államnak az a hatósága, amely – különösen a Pénzügyi Akciócsoport (Financial Action Task Force; FATF) és az Egmont Csoport követelményeinek a figyelembevételével – a pénzügyi információs egységként működő hatósággal azonos vagy hasonló feladatokat lát el.
Üzleti kapcsolat: a fogalom nem korlátozódik az írásbeli szerződésre.
Tényleges tulajdonos: a törvény pontosítja a fogalmat, ennek megfelelően jogi személy vagy egyéb szervezet esetében egy mellékelt kitöltésével mindig kell nyilatkozni a tényleges tulajdonosról.
Talán a legjelentősebb változás az ügyfél-átvilágítási kötelezettség kiterjesztése a nemesfém kereskedelmi tevékenység esetén:
A pénzmosás elleni hatékony küzdelem érdekében a törvény új előírása szerint már a 300.000 Ft-ot elérő vagy meghaladó összegű készpénzes vásárlásnál köteles a szolgáltató szűkebb adatokkal, de elvégezni az ügyfél-átvilágítást.
Az adatok nyilvántartására, a 300.000 Ft-os és a 3,6 M Ft-os értékhatár figyelésére a szolgáltatóknak egyedi, sajátosságaiknak megfelelő rendszert kel kidolgozniuk és azt rögzíteni a belső szabályzatukban.
Ennek meglétére és gyakorlati alkalmazására a hatóság különös figyelmet fordít majd az átfogó ellenőrzések során.
Ha a külföldi lakóhellyel rendelkező ügyfél kiemelt közszereplőnek minősül a nyilatkozatnak tartalmaznia kell a pénzeszközök forrására vonatkozó információkat is.
Az azonosítást végző – ha a nyilatkozat valódisága kérdéses – köteles intézkedni a megtett nyilatkozat jogszabály alapján az e célra rendelkezésére álló, vagy nyilvánosan hozzáférhető nyilvántartásban történő ellenőrzése érdekében.
A belső szabályzatban meg kell határozni, hogy a magyar forinton túlmenően milyen külföldi fizetőeszközöket fogad el a szolgáltató készpénzes vásárláskor, itt a számvitelről szóló 2000. évi C. tv. rendelkezéseire is figyelemmel kell lenni. Egyértelműen meg kell határozni és ügyféltérben kifüggeszteni az átváltás szabályait, mert a tv. magyar Ft-ban határozza meg a 300 ezer és a 3,6 m Ft-os értékhatárt is.
A pénzmosással kapcsolatos bejelentéssel kapcsolatos eljárásban változott a pénzügyi információs egységként működő hatóság számára a vizsgálat lefolytatására és a szolgáltató értesítésére rendelkezésre álló idő.
A bejelentés elmulasztását a Btk. szankcionálja: az 1978. évi IV. törvény 303/B. §-a és a Btk. 401. §-a szerint, aki a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvényben előírt bejelentési kötelezettségnek nem tesz eleget, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A szolgáltató köteles a tevékenységének megkezdését (ez azonos a tevékenységi engedélyt tartalmazó határozat jogerőre emelkedésével) követő öt munkanapon belül kijelölni – a szervezet sajátosságától függően – azt a személyt vagy személyeket, aki az azonosítást végző személytől érkezett bejelentést a pénzügyi információs egységként működő hatóságnak haladéktalanul továbbítja. A kijelölt személy adatairól tájékoztatni kell a Nemzeti Adó és Vámhivatala Pénzmosás Elleni Információs Irodát(Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.)
A kijelölt személy kötelezettségei bővültek: felel a bejelentésben szereplő adatok, információ tartalmáért, valódiságáért.
A pénzügyi információs egységként működő hatóság jogosítványai jelentősen bővültek:
pénzmosás vagy a terrorizmus finanszírozására utaló adat, tény vagy körülmény felmerülése esetén a Pmt. rendelkezései szerint jogosult megismerni a szolgáltató által kezelt bank-, fizetési, értékpapír-, biztosítási, pénztár- vagy foglalkoztatói nyugdíjtitkot, valamint az üzleti titkot is, továbbá jogosult az adótitok és vámtitok megismerésén túl a központi államigazgatási szerv, a bíróság és a Pmt. szerinti felügyeleti szerv által kezelt adatok megismerésére is.
Fontos változás, hogy a törvény nem, vagy nem megfelelő alkalmazása estére a felügyeleti eljárás során alkalmazandó bírság értékhatárai megváltoztak, az új szabályok szerint - a fokozatosság elvét figyelembe véve - 50.000.-Ft-tól 20.000.000.- Ft-ig bírságolhat a Hatóság.
A pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedések végrehajtásával kapcsolatos teendők című fejezetben megváltoztak az internetes elérhetőségek, ezeket is tartalmazzák a mintaszabályzatok.
Fentieken túlmenően az új törvény több módosítást is bevezetett, ezért kérjük a hatóság honlapján közzétett dokumentumok részletes tanulmányozását a belső szabályzat elkészítése vagy módosítása előtt.
2013.október 18.
Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal
Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Hatóság