Tájékoztatjuk, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium 2025. május 14-én sajtótájékoztatót tartott a leendő adójogszabályok módosításáról. Az esemény során a minisztérium részletesen ismertette a tervezett változásokat, amelyek jelentős hatással lehetnek a vállalkozások és az adózók mindennapi működésére.
Az alábbiakban összefoglaljuk a sajtótájékoztatón elhangzott legfontosabb információkat és a jövőbeni jogszabályi módosítások lényegét:
Szociális hozzájárulási adó:
Kiemelt figyelmet érdemel, hogy a módosítások között szerepelnek a szociális hozzájárulási adó (szocho) szabályainak változtatása is, különös tekintettel a magas keresetű munkavállalók esetére. Az új rendelkezés értelmében a havi 2,5 millió forintot meghaladó, éves szinten pedig 30,5 millió forint feletti bruttó bért kereső munkavállalók esetén a kifizetőt szocho kifizetési kötelezettség terheli. A magas keresetű munkavállalók esetében ez egy olyan "kiskapu" volt, amit be kellett zárni, és a jövőben a 13%-os szocho-t a kifizetőnek kell megfizetnie ezen összeget meghaladó bér után.
Extraprofit adó:
A szabályozás a korábbi kormányrendeleti szintről törvényi szintre emelkedik. Mind a bankoknál, mind a biztosítóknál alkalmazható a felezési kedvezmény, ha megfelelő mértékű állampapír vásárlást hajtanak végre. A biztosítók eddig a növekmény 30%-át tudták leírni az adójukból, most ezt a kormány 60%-ra emeli, vagyis könnyebben tudják érvényesíteni a biztosítók a kedvezményeket.
Egyéb módosítások:
Mikrovállalkozások társasági adókedvezményét is növeli a kormány, duplázza a létszámkeretet. A cél, hogy a mikrocégek létszámban növekedjenek, és ezt kedvezménnyel ösztönzi a kormány.
A K+F kedvezményeket is növeli a kormány: 50 millió forintról 150 millió forintra emeli a kormány a kedvezményt, ez a társasági adóalapban érvényesíthető kedvezmény, azon cégek esetében, amelyek együttműködnek az egyetemekkel technológiai és innovációs fejlesztésekben.
Áfamentesség értékhatárát emelte a kormány januártól, 12 millió forintról 18 millió forintra. Ez most törvényi szintre emelkedik, de vizsgálja az NGM, hogy a 18 millió forintos áfamentességi határt tovább emeljék.
Emeli a kormány a helyi iparűzési adómentesség értékhatárát, a jelenlegi 20 milliós határt 40 millió forintra emeli az egészségügyi szolgáltatók esetében, vagyis a háziorvosi praxisokat érinti a módosítás. Az önkormányzatok élhetnek ezzel, a praxistulajdonosok felé, az orvosok és az ápolónők járhatnak jól a gyakorlatban ezzel a kedvezménnyel.
A benyújtott javaslatok az alábbi hivatkozásokra kattintva érhetőek el a parlament oldaláról: