Tájékoztatjuk, hogy a Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztálya, együttműködésben a Magyar Tudományos Akadémiával „Foglalkoztatáspolitika az ezredfordulón” címmel könyvbemutatóval egybekötött 2025. április 10-én szakmai eseményt tartott.
A rendezvény célja az volt, hogy áttekintést nyújtson a rendszerváltást követő időszak magyar foglalkoztatáspolitikai változásairól, valamint fórumot biztosítson a témával foglalkozó szakértők eszmecseréjéhez.
A rendezvény előadója László Gyula, a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karának emeritus professzora, aki „A magyar foglalkozáspolitika cél- és eszközrendszerének 30 éve: 1990-2020” című kötetét mutatta be az érdeklődőknek. A professzor rámutatott, hogy a rendszerváltást követően jelentős visszaesés történt a foglalkoztatottságban, a munkanélküliek száma a 90-es évek elején megközelítette a 700 ezer főt.
Az előadás kitért arra is, hogyan tolódott el a foglalkoztatáspolitikai fókusz az évek során: míg korábban a munkanélküliség csökkentése állt a középpontban, később az aktivitás és a foglalkoztatottság növelése vált elsődleges céllá. A 2010 után meghirdetett egymillió új munkahely megteremtését célzó stratégia a foglalkoztatás radikális bővítésére koncentrált, miközben háttérbe szorultak olyan területek, mint a regionális különbségek mérséklése, a roma integráció támogatása vagy az atipikus foglalkoztatási formák ösztönzése.
László Gyula felhívta a figyelmet arra is, hogy a foglalkoztatáspolitika kormányzati szerepe jelentősen csökkent: korábban önálló minisztériumként működött, mára azonban más szakterületek alá rendelt, kevésbé befolyásos funkcióvá vált.
Az esemény végkövetkeztetése, hogy bár az elmúlt évtizedekben számos eredmény született a magyar foglalkoztatáspolitika terén, a jelenlegi kihívások rámutatnak arra, hogy hosszú távú stratégiai gondolkodásra és a társadalmi párbeszéd újraélesztésére van szükség a fenntartható fejlődés biztosítása érdekében.
Az előadás az alábbi hivatkozásra kattintva megtekinthető Magyar Közgazdasági Társaság YouTube csatornáján.