Tájékoztató a Gazdasági Kamarák Egyeztető Fórumának 2024. szeptember 10-ei üléséről

A Gazdasági Kamarák Egyeztető Fóruma (továbbiakban: a Fórum) 2024. szeptember 10-én megtartotta idei első őszi ülését, melyen Nagy Márton miniszter úr kiemelte, hogy az új gazdaságpolitika fókuszában az áll, hogy 2025-ben 3-5 százalék közötti sávba emelkedjen a GDP bővülése.

A Kormány akciótervének keretében az alábbi programok valósulhatnak meg:

  1. A Széchenyi Kártya Program kedvezőbbé tétele,
  2. a kkv-k beruházásait és versenyképességét támogató tőkeprogram,
  3. a kkv-k exportját élénkítő új hitelprogram,
  4. a kkv-k kifektetéseit támogató hitel és tőkeprogram,
  5. a kkv-k beruházásait célzottan támogató „1+1” Program,
  6. a kkv-k digitalizációs csomagja, melynek célja, hogy minden kkv saját honlappal és email elérhetőséggel rendelkezzen, mert e nélkül egy versenyképes vállalkozás ma már gyakorlatilag nem létezhet,
  7. vállalkozásfejlesztési uniós program,
  8. vállalati elektromosautó-támogatási program.


A nemzetgazdasági miniszter mindezek mellett kiemelte, hogy a kkv-kra vonatkozóan is fel kell építeni egy olyan célzott beruházás-támogató rendszert, mint a nagyberuházásokat támogató Egyedi Kormánydöntés (EKD).

Miniszter úr a fenti akcióterv mellett az alábbi területeken tervez felülvizsgálatot:

  1. E-kereskedelem: A külföldi vásárlások növekedése és a webshopok forgalma problémát jelent, amelyet kezelni kell. A webshopok nem fizetnek kiskereskedelmi, társasági vagy iparűzési adót, így költségelőnyben vannak a fizikai boltokkal szemben. Szükséges tartja a webshopok adóztatása és az áfa-kezeltetésük felülvizsgálatát, hogy ugyanannyi adót fizessenek, mint a hagyományos. A kormány célja az egyenlő versenyfeltételek biztosítása.
  2. Otthonteremtés és lakáspiac: A lakásvásárlások 70-80%-a befektetési céllal történik, míg csupán 20%-a az otthonteremtés. Az átlagos lakásméret 40 négyzetméter, melynek Budapesten 1 millió forint/négyzetméter az ára. A lakáscélú hitel átlagosan 18 millió forint, 7%-os kamat mellett.
  3. Bérkérdés: A 2025-től érvényes mértékeknél a 2024-es átlagbéreket vegyék alapul, mivel ezek alacsonyabbak, mint a 2025-ös várható átlagbérek. A garantált bérminimum magyar sajátosság, ezért a statisztikák nem különítik el a kétféle bérminimumot. Fontos lenne, hogy a minimálbért az összes tényező figyelembevételével számolják ki, beleértve a garantált bérminimumot és a közmunkát is, mivel ez adná a legpontosabb képet. Ezzel a módszerrel akár az uniós rangsor 16. helyére is felkerülhetnénk.


A miniszter az akcióterv sikeres végrehajtása érdekében arra kérte a kamarák vezetőit, hogy segítsék a program megismerését és bemutatását is annak érdekében, hogy az akcióterv minél több vállalkozáshoz eljusson. Ennek a felelőse a Nemzetgazdasági Minisztérium részéről az új kkv államtitkár lesz. A nemzetgazdasági miniszter továbbá arra kérte a gazdasági kamarákat, hogy vegyenek részt a hazai kkv-k megerősítésében és a kkv-kat célzó akcióterv kidolgozásában, amely dinamizálja és magasabb növekedési pályára állítja a nemzetgazdaságot.


Rendezvénynaptár

Október 2024
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kamarai Videók

Csaladbarat hely vedjegy szolgaltato hely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

Csaladbarat hely vedjegy munkahely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

logo

Közösségi Gazdaság- és Társadalomfejlesztési Központ - logó

Kiemelt partnerek

Pályázati tanácsadók

Magyar Kereskedelmi és Iparkamara - logó

MVP logo GINOP2

MVP logo GINOP2