Az Európai Bizottság fenntarthatósági irányelv módosítási javaslatának (Omnibusz I-II.) áttekintése

aprilis2A cél: Az Európai Bizottság új javaslatokat fogadott el a fenntarthatósági beszámolási kötelezettségekkel kapcsolatban (Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), Corporate Due Diligence Directive (CSDDD), Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM)). A tervezett intézkedések csökkentik a bürokráciát, és egyszerűsítik az uniós szabályokat a polgárok és a vállalkozások számára. Az Európai Bizottság növekedésbarát módon „újrakalibrál” néhány uniós szabályt, ami a jövőben lehetővé teszi a szakpolitikai célok költséghatékonyabb megvalósítását. A Bizottságnak egyértelmű célja az adminisztratív költségek csökkentése. Az egyszerűsítési intézkedéseket tartalmazó első két ún. „Omnibusz csomag” ezt hivatott elérni. A javasolt intézkedések értelmében a fenntarthatósági beszámolásra vonatkozó kötelezettségek a legnagyobb vállalatokra irányulnak majd, hiszen jellemzően ezek gyakorolják a legnagyobb hatást az emberekre és a környezetre. A kisebb cégeket ezek a kötelezettségek nem fogják terhelni. 

Mit tehet egy vállalat a klímaváltozáshoz való adaptáció és mitigáció érdekében?

Ahogy a klímaváltozás egyre nagyobb hatással van az életünkre, a vállalatok felelőssége is nő a fenntartható jövő építésében. Egy vállalat többféleképpen is hozzájárulhat a klímaváltozáshoz való alkalmazkodáshoz (adaptáció) és annak mérsékléséhez (mitigáció).

Az ESG jogszabályok idővonala 2024-ben

 

Olvasási idő: 5 perc

Év elején az ember átgondolja, melyek azok a jelentősebb események, amelyek a múlt évben történtek. Ez segítséget ad, hogy lássuk az esetleges elmaradásainkat, és így felkészüljünk a 2025-ös évre.

A COP29 klímavédelmi konferencia eredményei

A COP29 az Egyesült Nemzetek Éghajlat-változási Keretegyezményének 29. Részes Feleinek Konferenciája, amelyet 1992-ben indítottak, és azóta évente megrendezik. Célja, hogy globálisan koordinálja az éghajlatváltozás elleni küzdelmet. A COP29, vagyis a 29. ENSZ Klímaváltozási Konferencia 2024. november 11. és 22. között került megrendezésre Bakuban, Azerbajdzsánban.

 Fenntarthatósági jelentés és ESG beszámoló – hasonlóságok és különbségek

A világ vezetői 2015-ben ambiciózus új célokat fogadtak el az éghajlatváltozás elleni küzdelem és az éghajlatváltozás hatásainak kezelése terén. Ennek eredményeként született meg a Párizsi Megállapodás, amelyben a kormányok hosszútávú célként azt tűzték ki, hogy a globális éves átlaghőmérséklet emelkedése az évszázad végére ne haladja meg a 1,5 °C-ot (az iparosodást megelőző szinthez képest), és erőfeszítéseket tesznek az emberiség és a környezet védelme, valamint az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése érdekében.

demjan sandor logo

Rendezvénynaptár

Április 2025
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kamarai Videók

Csaladbarat hely vedjegy szolgaltato hely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

Csaladbarat hely vedjegy munkahely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

logo

Közösségi Gazdaság- és Társadalomfejlesztési Központ - logó

Kiemelt partnerek

Pályázati tanácsadók

Magyar Kereskedelmi és Iparkamara - logó

MVP logo GINOP2

MVP logo GINOP2