Keressen Ön is külföldi üzleti ajánlataink között!

Kifulladt a belföldi vevőköre?shutterstock 436729480960
Gondolt már rá, hogy más országokban keressen új vásárlókat?

Vágjon bele, mi segítünk!

Keressen megbízható partnereket adatbázisunkban, kattintson most!

Az Enterprise Europe Network adatbázisában már önállóan is kereshet magának megbízható külföldi üzleti partnereket!

Az Európai Bizottság fenntarthatósági irányelv módosítási javaslatának (Omnibusz I-II.) áttekintése

aprilis2A cél: Az Európai Bizottság új javaslatokat fogadott el a fenntarthatósági beszámolási kötelezettségekkel kapcsolatban (Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), Corporate Due Diligence Directive (CSDDD), Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM)). A tervezett intézkedések csökkentik a bürokráciát, és egyszerűsítik az uniós szabályokat a polgárok és a vállalkozások számára. Az Európai Bizottság növekedésbarát módon „újrakalibrál” néhány uniós szabályt, ami a jövőben lehetővé teszi a szakpolitikai célok költséghatékonyabb megvalósítását. A Bizottságnak egyértelmű célja az adminisztratív költségek csökkentése. Az egyszerűsítési intézkedéseket tartalmazó első két ún. „Omnibusz csomag” ezt hivatott elérni. A javasolt intézkedések értelmében a fenntarthatósági beszámolásra vonatkozó kötelezettségek a legnagyobb vállalatokra irányulnak majd, hiszen jellemzően ezek gyakorolják a legnagyobb hatást az emberekre és a környezetre. A kisebb cégeket ezek a kötelezettségek nem fogják terhelni. 


A legfontosabb változások (könnyítések)
:

aprilis3

  1. Fenntarthatósági jelentés: Az adatszolgáltató társaságok körének szűkítése. Az adatszolgáltatási kötelezettség csak az 1000 főnél több alkalmazottat foglalkoztató nagyvállalkozásokra vonatkozik (azaz a több mint 1000 alkalmazott, és/vagy 50 millió euró feletti forgalom, vagy az e feletti mérlegfőösszeg 25 millió euró). A kis- és közepes vállalkozások egyelőre teljesen kikerülnének az irányelv hatálya alól, és jelentősen csökkentik majd az értéklánc keretében igényelhető információ mennyiségét. DE: Magyarország a Számviteli törvénybe 2023 őszén átültette a CSRD rendelkezéseit, azaz ez jelenleg érvényben van, és kötelező az abban meghatározott vállalatok számára. Az EU által javasolt módosításokat először uniós szinten kell elfogadni, majd a hazai jogalkotásba átültetni (ez akár több év is lehet).
  2. A Bizottság felülvizsgálja az ESRS-t létrehozó felhatalmazáson alapuló jogi aktust azzal a céllal, hogy az adatpontok számának lényeges csökkentése, a nem egyértelműnek ítélt rendelkezések pontosítása, a más jogszabályokkal való összhang javítása és az adatpontok számának csökkentése.
  3. A CSRD hatályán kívül eső vállalatok (legfeljebb 1000 alkalmazottat foglalkoztató vállalatok) dönthetnek úgy, hogy jelentést készítenek önkéntesen, a Bizottság által elfogadandó egyszerűsített önkéntes szabvány alapján az EFRAG által kidolgozott, a kkv-kra vonatkozó önkéntes szabványok (VSME) szerint.
  4. EU Taxonómia: egy évvel elhalasztja az átültetési határidőt (2027. július 26.), és az első szakasz a fenntarthatósági átvilágítási követelmények alkalmazása, a legnagyobb cégekre (2028. július 26.). Időközben a Bizottság elő fogja írni a szükséges iránymutatásokat 2026 júliusáig, lehetővé téve a vállalatok számára, hogy többet építsenek a bevált gyakorlatokra, és csökkentsék az ezekre való támaszkodásukat. Az átvilágítás (due diligence) csak a direkt beszállítókra korlátozódna, ezzel is csökkentve az adatszolgáltatási terheket.
  5. A CBAM rendelet, amely az importált áruk karbonintenzitását ellensúlyozza, szintén átalakul majd, hogy jobban illeszkedjen az uniós klímapolitikához.

Forrás: https://commission.europa.eu/news/, (Képek forrása: pixabay.com)


Javaslatok:

  • Folyamatos jogszabályi nyomon követés, a nemzetközi jogszabályokhoz való alkalmazkodásra való felkészülés. A fenntarthatósági gyakorlatok folytatása a beszállítói láncok nyomása miatt, és a megfelelőség jövőbeli biztosítása érdekében. Az Omnibusz csomag még javaslati szakaszban van, és várhatóan további módosításokon esik át, mielőtt végleges formájában életbe lép.
  • A kötelező jelentések elkészítése, a nem kötelező jelentések előkészítése a jelenlegi szabályozás alapján a jövőbeli kevésbé szigorú jelentéstételhez.
  • A Megbízók által továbbra is kért ESG tartalmú beszámolási kötelezettségek teljesítése.

aprilis4A legfontosabb javaslatunk: csinálni-csinálni-csinálni! Aki most lemarad, és nem tesz semmit, az a vállalat a jövőben akár versenypiaci hátrányt is szenvedhet a tétlensége miatt. Lássuk meg, hogy az Omnibusz javaslatcsomag nem eltörölte a fenntarthatósági előírásokat, csak enyhítette azokat annak érdekében, hogy a vállalatok további 2-3 év felkészülési időt kapjanak a fenntarthatósági gyakorlatok szervezeti működésbe történő integrálásához! A megrendelők, beszállítók és a munkavállalók továbbra is előnyben fogják részesíteni az olyan vállalkozásokkal való együttműködést, amelyek odafigyelnek az ESG kérdésekre, és tesznek is a fenntarthatóbb működés elérése érdekében.

 

 

Készítette:
Holczerné Gáspár Mónika, Tan Attila
ESG Tanácsadó Szolgáltató Kft.

 


demjan sandor logo

Rendezvénynaptár

April 2025
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kamarai Videók

Csaladbarat hely vedjegy szolgaltato hely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

Csaladbarat hely vedjegy munkahely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

logo

Közösségi Gazdaság- és Társadalomfejlesztési Központ - logó

Kiemelt partnerek

Pályázati tanácsadók

Magyar Kereskedelmi és Iparkamara - logó

MVP logo GINOP2

MVP logo GINOP2