A cél: Az Európai Bizottság új javaslatokat fogadott el a fenntarthatósági beszámolási kötelezettségekkel kapcsolatban (Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), Corporate Due Diligence Directive (CSDDD), Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM)). A tervezett intézkedések csökkentik a bürokráciát, és egyszerűsítik az uniós szabályokat a polgárok és a vállalkozások számára. Az Európai Bizottság növekedésbarát módon „újrakalibrál” néhány uniós szabályt, ami a jövőben lehetővé teszi a szakpolitikai célok költséghatékonyabb megvalósítását. A Bizottságnak egyértelmű célja az adminisztratív költségek csökkentése. Az egyszerűsítési intézkedéseket tartalmazó első két ún. „Omnibusz csomag” ezt hivatott elérni. A javasolt intézkedések értelmében a fenntarthatósági beszámolásra vonatkozó kötelezettségek a legnagyobb vállalatokra irányulnak majd, hiszen jellemzően ezek gyakorolják a legnagyobb hatást az emberekre és a környezetre. A kisebb cégeket ezek a kötelezettségek nem fogják terhelni.
A legfontosabb változások (könnyítések):

- Fenntarthatósági jelentés: Az adatszolgáltató társaságok körének szűkítése. Az adatszolgáltatási kötelezettség csak az 1000 főnél több alkalmazottat foglalkoztató nagyvállalkozásokra vonatkozik (azaz a több mint 1000 alkalmazott, és/vagy 50 millió euró feletti forgalom, vagy az e feletti mérlegfőösszeg 25 millió euró). A kis- és közepes vállalkozások egyelőre teljesen kikerülnének az irányelv hatálya alól, és jelentősen csökkentik majd az értéklánc keretében igényelhető információ mennyiségét. DE: Magyarország a Számviteli törvénybe 2023 őszén átültette a CSRD rendelkezéseit, azaz ez jelenleg érvényben van, és kötelező az abban meghatározott vállalatok számára. Az EU által javasolt módosításokat először uniós szinten kell elfogadni, majd a hazai jogalkotásba átültetni (ez akár több év is lehet).
- A Bizottság felülvizsgálja az ESRS-t létrehozó felhatalmazáson alapuló jogi aktust azzal a céllal, hogy az adatpontok számának lényeges csökkentése, a nem egyértelműnek ítélt rendelkezések pontosítása, a más jogszabályokkal való összhang javítása és az adatpontok számának csökkentése.
- A CSRD hatályán kívül eső vállalatok (legfeljebb 1000 alkalmazottat foglalkoztató vállalatok) dönthetnek úgy, hogy jelentést készítenek önkéntesen, a Bizottság által elfogadandó egyszerűsített önkéntes szabvány alapján az EFRAG által kidolgozott, a kkv-kra vonatkozó önkéntes szabványok (VSME) szerint.
- EU Taxonómia: egy évvel elhalasztja az átültetési határidőt (2027. július 26.), és az első szakasz a fenntarthatósági átvilágítási követelmények alkalmazása, a legnagyobb cégekre (2028. július 26.). Időközben a Bizottság elő fogja írni a szükséges iránymutatásokat 2026 júliusáig, lehetővé téve a vállalatok számára, hogy többet építsenek a bevált gyakorlatokra, és csökkentsék az ezekre való támaszkodásukat. Az átvilágítás (due diligence) csak a direkt beszállítókra korlátozódna, ezzel is csökkentve az adatszolgáltatási terheket.
- A CBAM rendelet, amely az importált áruk karbonintenzitását ellensúlyozza, szintén átalakul majd, hogy jobban illeszkedjen az uniós klímapolitikához.
Forrás: https://commission.europa.eu/news/, (Képek forrása: pixabay.com)
Javaslatok:
- Folyamatos jogszabályi nyomon követés, a nemzetközi jogszabályokhoz való alkalmazkodásra való felkészülés. A fenntarthatósági gyakorlatok folytatása a beszállítói láncok nyomása miatt, és a megfelelőség jövőbeli biztosítása érdekében. Az Omnibusz csomag még javaslati szakaszban van, és várhatóan további módosításokon esik át, mielőtt végleges formájában életbe lép.
- A kötelező jelentések elkészítése, a nem kötelező jelentések előkészítése a jelenlegi szabályozás alapján a jövőbeli kevésbé szigorú jelentéstételhez.
- A Megbízók által továbbra is kért ESG tartalmú beszámolási kötelezettségek teljesítése.
A legfontosabb javaslatunk: csinálni-csinálni-csinálni! Aki most lemarad, és nem tesz semmit, az a vállalat a jövőben akár versenypiaci hátrányt is szenvedhet a tétlensége miatt. Lássuk meg, hogy az Omnibusz javaslatcsomag nem eltörölte a fenntarthatósági előírásokat, csak enyhítette azokat annak érdekében, hogy a vállalatok további 2-3 év felkészülési időt kapjanak a fenntarthatósági gyakorlatok szervezeti működésbe történő integrálásához! A megrendelők, beszállítók és a munkavállalók továbbra is előnyben fogják részesíteni az olyan vállalkozásokkal való együttműködést, amelyek odafigyelnek az ESG kérdésekre, és tesznek is a fenntarthatóbb működés elérése érdekében.
Készítette:
Holczerné Gáspár Mónika, Tan Attila
ESG Tanácsadó Szolgáltató Kft.