The Clean Industrial Deal – Az Európai Unió új ipari stratégiája

Az Európai Bizottság 2025-ben bemutatta a The Clean Industrial Deal: A joint roadmap for competitiveness and decarbonisation Bizottság közleményét, amely célja az európai ipar versenyképességének növelése és a dekarbonizáció elősegítése. Az új stratégia az ipari ágazatok támogatására összpontosít, miközben elősegíti a fenntartható gazdasági növekedést.

 

Fő célkitűzések

A Clean Industrial Deal három fő pillérre épül:

  1. Megfizethető energia biztosítása – Az EU célja az ipari energiaárak csökkentése és a tiszta energia gyorsabb bevezetése. Társadalmi lízing a tiszta termékekért annak érdekében, hogy minden európai részesüljön a tiszta átállásból, káros disztribúciós hatások nélkül, és elősegíti a tiszta termékek iránti kereslet élénkítését. A Bizottság iránymutatást fog kidolgozni a tagállamok számára a nulla kibocsátású szociális lízingről, járművek, hőszivattyúk és egyéb tiszta termékek vonatkozásában, pénzügyi segítséget nyújtva a polgároknak, hogy hozzáférjenek ezekhez a tiszta termékekhez.
  2. A tiszta technológiák támogatása – Az ipari ágazatok, különösen az acél-, fém- és vegyipar, kiemelt figyelmet kapnak a dekarbonizációs folyamatban. A Nemzetközi Energia Ügynökség szerint a tiszta energiatechnológia globális piaca 2035-ben 2 billió USD értékű lesz. A klímasemlegesség versenyképes elérése érdekében elengedhetetlen, hogy az európai vállalatok, befektetők és munkavállalók a lehető legnagyobb részesedést biztosítsák ebből a lehetőségből. Előmozdítják továbbá az együttműködést az energiatechnológia és a tisztaságra vonatkozó politikák terén, és támogatják a dekarbonizációs erőfeszítéseket a partnerországokban. A nemzetközi szén-dioxid-piacokat és a szén-dioxid-árazási diplomáciai munkacsoportot is előmozdítja, és célja a szén-dioxid-árazás és a szén-dioxid-piacok fejlesztése, világszerte.
  3. A körforgásos gazdaság előmozdítása – Biztonságos hozzáférés az anyagokhoz és erőforrásokhoz. Az anyagok újrahasznosítása és fenntartható felhasználása kulcsfontosságú eleme a stratégiának. Az európai újragyártási piac körkörös potenciálja az előrejelzések szerint a jelenlegihez képest növekedni fog, 2030-ra 31-100 milliárd euró értékben, 500 000 új munkahelyet teremtve.


Finanszírozás és támogatás

junius2A Bizottság több mint 100 milliárd eurót mozgósít a tiszta ipari gyártás támogatására. Az új állami támogatási keret gyorsabb jóváhagyást biztosít a megújuló energia és ipari dekarbonizációs projektek számára.







A főbb jogalkotási és szabályozási kezdeményezések az európai iparágak támogatására:

  • Az ipar dekarbonizációjának felgyorsításáról szóló jogszabály
  • A közbeszerzésről szóló uniós irányelv felülvizsgálata
  • A körforgásos gazdaságról szóló jogszabály
  • A tisztaipar-megállapodáshoz kapcsolódó állami támogatások új kerete
  • Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású hidrogénről szóló felhatalmazáson alapuló jogi aktus
  • Az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus megerősítése és kiterjesztése


Kihívások

junius3Bár a kezdeményezés célja az európai ipar megerősítése, egyes szakértők aggályokat fogalmaztak meg a versenyképesség csökkenésével kapcsolatban. Emellett a körforgásos gazdaság finanszírozása nem kapott elegendő figyelmet a jelenlegi tervezetben, ami több iparági szereplő tiltakozását váltotta ki.

A Clean Industrial Deal hosszú távon meghatározhatja az európai ipar jövőjét, miközben hozzájárul a fenntartható gazdasági fejlődéshez. Az ipari szereplők és döntéshozók számára kulcsfontosságú lesz a stratégia hatékony végrehajtása és finomhangolása.

A Clean Industrial Deal keretként szolgál majd a velük folytatott párbeszédhez, a kkv-kra bízva az ágazati átmenetek, eljárások, utak kidolgozását. Az egyes ágazatok sajátos szükségleteihez igazodó intézkedések meghatározása érdekében több ágazaton is folyik a munka (autóipar, acél-és fémipar, közlekedés, vegyipar stb.), a konkrét tervek 2025-ben készülnek el.

A tagállamokkal való együttműködés és összehangolás elengedhetetlen, valamint a folyamatos párbeszéd, a stratégiai irányítás és a haladás nyomon követése. Az új keretrendszer megkönnyíti majd a tagállamok számára a támogatásnyújtást azáltal, hogy egyszerűsíti az állami támogatásokra vonatkozó szabályokat, ugyanakkor megőrzi az egyenlő versenyfeltételeket.

(Források: https://commission.europa.eu/topics/eu-competitiveness/clean-industrial-deal_en, Képek forrása: pixabay.com)

 

Készítette:
Holczerné Gáspár Mónika, Tan Attila
ESG Tanácsadó Szolgáltató Kft.


demjan sandor logo

Rendezvénynaptár

July 2025
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kamarai Videók

Csaladbarat hely vedjegy szolgaltato hely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

Csaladbarat hely vedjegy munkahely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

Várható események

No events

logo

Közösségi Gazdaság- és Társadalomfejlesztési Központ - logó

Kiemelt partnerek

Pályázati tanácsadók

Magyar Kereskedelmi és Iparkamara - logó

MVP logo GINOP2

MVP logo GINOP2