Figyelmébe ajánljuk a Pénzcentrum „Fényévekre vagyunk az osztrákoktól: Bécs egy évszázaddal előzi meg Budapestet” című cikkét, melyben Kovács Balázs turisztikai szakember mutatja be Bécs példáján keresztül, hogyan lehet fenntartható látogatógazdaságot felépíteni. Ezen kívül a szakember beszél még az osztrák sípályák problémáiról és magyar turisztikai szektor fejlesztési lehetőségeiről.
Az újturizmus logikájának a fókuszában – amely egyben egy paradigmaváltást is jelent - már nem turista vagy látogató van, hanem a helyiek életminősége. Bécsnek 2019 óta nincs is turizmusstratégiája, hanem látogatógazdaságról beszélnek. Cél, hogy a helyben élők, az ágazatban dolgozók, tehát a szállásadók, vendéglátók, kulturális szolgáltatók és a látogatók, megtalálják számításaikat, mindannyian gazdagodjanak. Ezen felül pedig Bécs célul tűzte ki, hogy olyan hellyé váljon, amelyet Európán belül a legkönnyebb elérni vonattal, hangsúlyt helyezve ezzel is a fenntarthatósági szempontokra.
Az osztrák turisztikai szervezet fontos feladata, hogy a stratégiák mentén a síterületek négyévszakos hasznosítására felkészítse a vállalkozókat, és hogy ehhez a speciális beruházási igényekhez legyen olyan kockázatvállaló bank, aki ebben partner. De a szemléletformálás itt is kulcsfontosságú, része a közoktatásnak: tudatosan viszik az iskolás korú gyerekeket tavasszal, nyáron a sípályákra, hogy lássák, hogyan lehet hasznostani ezeket, amikor nincs hó.
A szakember szerint Magyarországon hiányzik a tudatosan végigvitt stratégiai szemléletmód. Az osztrákok rájöttek, hogy a kiszámíthatóság, az ismétlés hozza az eredményeket. Továbbá úgy véli, hogy az összköltések arányát nézve (Ausztria a második helyen áll), így érdemes odafigyelni a magyaroknak erre a küldőpiacra és megteremteni azokat a lehetőségek, melyek növelhetik az osztrák utazók tartózkodási idejét.
A cikk ide kattintva olvasható el.