A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) közötti szakmai kapcsolatot együttműködési megállapodással erősítette meg a két intézmény, melyet 2024. március 5-én, ünnepélyes keretek között írt alá Dr. Kincses Áron, a KSH elnöke és Prof. Dr. Kocziszky György, a METU rektora.
Az együttműködésük során a KSH és a METU közös kísérleti statisztikai sorozatot indított, amelynek célja a magyar gazdaság különböző ágazatainak mélyreható elemzése új adatforrások és innovatív módszerek alkalmazásával. A KSH 2024 elején új, online felületet hozott létre, ahol a legújabb, innovatív módszertani eljárásokra, alternatív adatforrásokra, illetve a meglévő adatok eddig nem létező összekapcsolására épülő kísérleti statisztikáit közli.
Az első ilyen kísérleti statisztika az ipari értéklánchossz és területi koncentráltság vizsgálatára fókuszált. Az elemzés rámutatott, hogy Magyarországon az ipari termelés volumene az ezredforduló óta több mint kétszeresére nőtt, és az ipar bruttó hozzáadott értékének aránya a nemzetgazdaságban 2023-ban 22% volt, meghaladva az uniós átlagot. Az ipari termelés területileg dekoncentráltabb, mint az EU-átlag, ami azt jelenti, hogy a termelés kevésbé összpontosul egyes régiókban.
A sorozat következő eleme az építőipart vizsgálta új megközelítésben, feltárva az ágazat eddig nem látott jellemzőit. Ez az elemzés hozzájárult az építőipar működésének mélyebb megértéséhez és a szakpolitikai döntéshozatal támogatásához.
A legfrissebb, 2025 februárjában közzétett kísérleti statisztika a magyar járműiparra összpontosít. Az elemzés rávilágít, hogy a járműipar a magyar gazdaság egyik kulcságazata, a feldolgozóipar legnagyobb súlyú alága, amely a feldolgozóipar termelési értékének több mint egynegyedét, bruttó hozzáadott értékének közel ötödét adta 2023-ban. Teljesítménye 2000 és 2023 között 4,3-szeresére nőtt, szemben az Európai Unió 27 százalékos és az ágazat legmeghatározóbb szereplőjének számító Németország 36 százalékos volumenbővülésével. A magyar járműipari termelés túlnyomóan exportorientált, 2023-ban az ágazatcsoport értékesítésének 91 százaléka külföldre irányult.
A fenti kísérleti statisztikák hasznos információkkal szolgálnak a gazdasági és társadalmi folyamatok mélyebb megértéséhez, valamint támogatják a szakpolitikai döntéshozatalt és a tudományos kutatásokat.