Az ESG törvény (2023. évi CVIII. törvény a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő, vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról) Magyarországon jelentős változásokon ment keresztül 2025-ben, amelyek célja a fenntarthatósági beszámolási keretrendszer optimalizálása és a vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentése. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb módosításokat.
1. Változások a beszámolási kötelezettségekben
A 2024-es üzleti évtől kezdve az ESG beszámolók elkészítéséért az ügyvezető szerv felelős, és eltörlésre került az elő-audit kötelezettsége. Ez jelentős könnyítést jelent a vállalkozások számára.
2. A nagyvállalatokra vonatkozó új szabályok
A korábbi határértékek (árbevétel, mérlegfőösszeg, létszám) törlésre kerültek, és a gazdaságfejlesztésért felelős miniszter rendeletben határozza meg azokat a mutatókat, amelyek alapján egy vállalat az ESG törvény hatálya alá tartozik.
3. KKV-k mentesítése
A közérdeklődésre számot tartó kis- és középvállalkozások kikerültek a törvény hatálya alól, így számukra nem kötelező az ESG beszámoló készítése.
4. Az ESG adatszolgáltatás könnyítése
Az önkéntes ESG adatszolgáltatók 2026-ig nem kötelesek nyilvánosan közzétenni beszámolójukat és az ahhoz kapcsolódó tanúsítványt. Emellett törlésre kerülhet az a szabály, amely előírja, hogy a vállalkozásoknak meg kell szüntetniük üzleti kapcsolatukat olyan beszállítókkal, amelyek tevékenysége fokozott kockázatot jelent a környezetre vagy társadalomra.
5. Mikrovállalkozások mentessége
2027. június 30-ig a mikro-, kis- és középvállalkozásoktól nem kérhető ESG adatszolgáltatás, ami jelentős könnyítést jelent ezen cégek számára.
A törvénymódosítások célja, hogy a fenntarthatósági szabályozás rugalmasabbá váljon, miközben továbbra is támogatja az európai zöld megállapodás célkitűzéseit. (A társadalmi egyeztetés már megtörtént, mely során a Nemzetgazdasági Minisztérium 2025. március 29-ig várta a véleményeket a módosításokkal kapcsolatban.)
Egy korábbi cikkünkben beszámoltunk arról, hogy milyen sok jogszabályi változás történt a 2024-es év folyamán. Úgy tűnik ez az idei évben sem lesz másként. Ezek a változások jelentős hatással lehetnek a magyar vállalkozások ESG stratégiájára és működésére. Érdemes figyelemmel kísérni a további fejleményeket, és alkalmazkodni az új szabályozási környezethez. Mindenképpen fontosnak tartjuk az ESG jelentéstétellel kapcsolatban megfelelő szakértői segítség igénybevételét, hogy a jelentés minden tekintetben megfeleljen a jogszabályi előírásoknak.
Bár első ránézésre úgy tűnik, visszalépés történt a fenntarthatósággal kapcsolatos egyik fontos jogszabály vonatkozásában, de ez nem teljes mértékben igaz, mert ha jobban belegondolunk, akkor meglátjuk, hogy csak több időt kaptak a vállalatok a felkészülésre. A témakörrel foglalkozni kell, hiszen a klímaváltozás egyre több kihívás elé fogja állítani a vállalatokat, mely iparáganként és régiónként is eltérő lehet. A vállalatoknak be kell építeniük a működésükbe az ESG szempontú szemléletet és gondolkodásmódot, hogy alkalmazkodni tudjanak a megváltozott feltételekhez.
Források:
https://njt.hu/
https://njt.hu/jogszabaly/2023-108-00-00
Képek forrása: pixabay.com
Készítette:
Holczerné Gáspár Mónika, Tan Attila
ESG Tanácsadó Szolgáltató Kft.