A Kormány újabb árréskorlátozást vezet be a háztartási cikkeket árusító boltokban május közepétől szeptember elejéig - jelentette be a nemzetgazdasági miniszter kedden a Facebook-oldalára feltöltött videóban. Miniszter úr elmondta: az intézkedés kizárólag a drogérialáncokra, így például a DM-re, a Rossmann-ra és a Müllerre vonatkozna, amelyek a háztartási termékek piacának több mint 40 százalékát adják.
A szabályozás nem vonatkozik a vegyes kereskedelmi egységekre, ahol élelmiszer és nem élelmiszer is kapható. Az árréskorlátozás 30 különböző termékkategóriában több ezer terméket érintene, úgy mint a mosogatószerek, a mosóporok, a papírzsebkendők, valamint a tusfürdők - fűzte hozzá. Nagy Márton szerint ezeknél a termékeknél eddig 30 százalékot meghaladó árrés volt a jellemző, az intézkedés átlagosan 16-18 százalékos árcsökkenést eredményezhet. Az index birtokába jutott most egy kormányzati irat, amely tételesen felsorolja a termékkategóriákat. A 2025.05.08-án 10:00 órakor tartott Kormányinfón Gulyás Gergely az árrésstop bővítéséről elmondta, azzal számolnak, hogy a döntés 10 százalék feletti árcsökkenéssel járhat az érintett termékeknél, 15 százalékos csökkenést várnak. Mindez pedig tovább csökkenthetik az inflációt. Az árréstop május 19-től lép életbe és augusztus 31-ig vagy 90 napig lesz érvényben, de lehetőség van a meghosszabbításra.
A kereskedelem szerint nem indokolt a háztartási szerek árrésstopja, válaszolta a Telex kérdésére az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ). Az OKSZ megismételte korábbi álláspontját, miszerint az árrésstop csak rövid távon fojtja le az inflációt, közben visszafordíthatatlan károkat okoz a nemzetgazdaságnak. Kozák Tamás főtitkár szerint az infláció csökkent, az árrésstop elérte a hatását, így a káros hatások elkerülése érdekében a kormány érveivel összhangban az árrésstop kivezetését javasolják.
A Kormány reagált az OKSZ közleményére, véleményük szerint az OKSZ félrevezető módon vont párhuzamot a kiskereskedelmi forgalom márciusi mérséklődése és az árréscsökkentés bevezetése és annak hatásai között.