Szakmai összefogás indul az űr és a védelmi szektorban folyó innováció felpörgetésére

Tájékoztatjuk Önt a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) elnökségi ülésén hozott egyik kiemelt döntésről, amely az űr-, védelmi- és légiipari innováció fejlesztésére irányul.

A MISZ 30 hazai alapító tagszervezet közreműködésével létrehozta az Űr-, Védelmi- és Légiinnovációs Munkacsoportot. A kezdeményezés célja egy hatékony innovációs ökoszisztéma létrehozása, amely elősegíti a technológiai fejlődést és erősíti Magyarország nemzetközi versenyképességét e területeken. A munkacsoport támogatja a szektor szereplői közötti együttműködést, valamint a tudásmegosztás és a kutatás-fejlesztési tevékenységek előmozdítását.

A globális trendek azt mutatják, hogy az űripar árbevétele a jelenlegi 350 milliárd dollárról 2040-re várhatóan több mint 1100 milliárd dollárra növekszik, így ez az iparág világszinten az egyik leggyorsabban növekvő szektorrá válik. Magyarország számára is kiemelt lehetőséget jelent ez a bővülő piac, hiszen az elmúlt hat évben ötszörösére nőtt az Európai Űrügynökség felé teljesített befizetésünk, amelynek jelentős része hazai vállalatok számára visszapályázható.


A Munkacsoport fő feladatai közé tartozik:

  • Az űr-, védelmi- és légiipari kutatás-fejlesztési projektek ösztönzése,
  • Az innovációk megjelenítése a Magyar Innovációs Nagydíjon,
  • A fiatal generációk bevonása a STEM területeken keresztül,
  • Az Országos Tudományos és Innovációs Olimpián való részvétel elősegítése,
  • Befektetések és nemzetközi együttműködések ösztönzése,
  • Érdekképviselet biztosítása a szabályozási és támogatáspolitikai környezetben.

A munkacsoport alapító szervezetei:

4iG Nyrt., Airbus DS SLC Magyarországi Fióktelepe, Bay Zoltán Kutatóközpont, BHE Bonn Hungary Kft., BTS Space Kft., Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Büttner Kft., DataSenseLabs Kft., Eötvös Loránd Tudományegyetem, HungaroFlow Tanácsadó Kft., HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont, HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont, HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet, Innobay Hungary Kft., Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány, KTI Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft., Magnus Aircraft Zrt., Magyar Űrkutatás Nkft. (CanSatLab), Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Óbudai Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, Sigma Technology Magyarország Kft., Space Industry Development Zrt., Surviot Monitoring Kft., Szimikron Kft., Széchenyi István Egyetem, Test Innovation Technology Zrt., TOGA Training Group Kft., Védelmi Innovációs Kutatóintézet Zrt.

Társult szervezetek: Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület

A Munkacsoport célja, hogy az innovatív magyar vállalatok minél nagyobb arányban kapcsolódjanak be a globális értékláncokba, ezáltal javítva hazánk gazdasági pozícióját az űr-, védelmi- és légiipar területén.

További információk és részletek a Magyar Innovációs Szövetség hivatalos honlapján érhetők el.