Bár véget ért az iskolai tanév, tizenöt kecskeméti hetedikes diák nem a medence partján, hanem a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BKMKIK) által szervezett Szaki Héten töltötte a szünideje első napjait.
Június utolsó hetében Szaki Hetet rendezett hetedikes, pályaválasztás előtt álló diákoknak a vármegyei iparkamara. Az intenzív program célja az volt, hogy a fiatalok hét különböző ágazattal és szakmáival ismerkedjenek meg, segítve őket a jövőbeni pályaválasztásban. A BKMKIK évek óta kiemelt figyelmet fordít az általános iskolások pályaorientációjának támogatására, és ez a kezdeményezés is ennek a törekvésnek a része.
A Szaki Hét első napján az építőiparé volt a főszerep. Gavallér Gábor bádogos mester, aki a múlt év decemberében vette át mesteri oklevelét a kereskedelmi és iparkamara kecskeméti székházában, műhelyében fogadta a diákokat. A mester bemutatta hivatása szépségeit, referenciamunkáit, és készségesen válaszolt a táborozók kérdéseire. Nem véletlen a bádogos szakma kiemelt szerepe, hiszen jelenleg hiányszakmának számít.
Ugyancsak a Szaki Hét első napján a kreatív szakmákat az STI Petőfi Nyomdán keresztül ismerhették meg a fiatalok, betekintést nyerve a modern nyomdatechnológia világába és a nyomdaipari technikusok munkájába.
Kedden Kiskunfélegyházára utazott a csoport, ahol a Kiskunfélegyházi Szent Benedek PG Két Tanítási Nyelvű Technikumában az informatika és a gépészet alapjaival ismerkedtek meg, aznap délután pedig a Hilti Szerszám Kft.-vel ismerkedtek. Tanműhelyükben interaktív módon tapasztalták meg a duális képzést. Ezt követően a Tormási Kft.-nél és a Mercedes Akadémián a specializált gép- és járműgyártás ágazatába nyerhettek betekintést, ami a modern technológia és az innováció iránt érdeklődők számára különösen izgalmas lehetett.
A kereskedelmi ágazat is bekerült a programba: a Metro Áruházban és a Tormási Kft.-nél a kereskedelem fortélyaiba avatták be a fiatalokat. Végül, de nem utolsósorban, a turizmus-vendéglátás egyediségeivel az Aranyhomok Hotelben ismerkedhettek meg a diákok.
A szakmai bemutatókat egy komplexebb megközelítés egészítette ki. A Bács-Kiskun Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat pályaválasztási tanácsadói önismereti foglalkozást tartottak, amely elengedhetetlen a tudatos pályaválasztáshoz.
Emellett még egy különleges Six Bricks Szemléletformáló Foglalkozáson is részt vettek a diákok. Ez a Lego kockák segítségével empátiát fejlesztő gyakorlat segítette a fiatalokat abban, hogy ne csak a szakmákat, hanem az emberi sorsokat is megértsék, ami a jövőbeni szakmai döntéseikben is fontos lehet.
A program szervezői és lebonyolítói a BKMKIK munkatársai, Bársony István vezető pályaorientációs tanácsadó és Bugarszkiné Szőke Hajnalka pályaorientációs tanácsadó voltak, akik folyamatosan támogatták, segítették a fiatalokat a szakmák felfedezésében.
Gavallér Gábor bádogos mester örömmel fogadta a diákokat, mivel a mester szívesen tanítana a duális képzés keretében fiatalokat. A bádogos hivatás ma idehaza ugyanis hiányszakmának számít. Az utánpótlás igen gyenge. A bádogos termékeket forgalmazó cégek ugyan népszerűsítik a hivatást, de állami támogatásra is szükség lenne, véli a mester. A szakember tavaly decemberben vette át a mesterlevelet a vármegyei kereskedelmi és iparkamarában, tizenhat társával együtt. Gavallér Gábor vállalkozása egyik izgalmas kihívása volt a kecskeméti Nagytemplom tornyain a díszítő munkák elvégzése, amelynek során a keresztet és a gömböt is a helyére tették. A kecskeméti Városházán is sok munkát végzett. Azoknak javasolja ezt a hivatást, akik a fémmel dolgozva szeretnének alkotni. A munka nemcsak ügyességet, de kreativitást is igényel, mondta végül Gavallér Gábor bádogos mester.
Barta Zsolt
Fotók: BKMKIK


















































































































































































