Olvasási idő: 5 perc
Kíváncsi voltam és kiszámoltam. A Covid által 35122 elhalálozás történt a https://koronavirus.gov.hu/ 2021 december 4-i adatai szerint. 2020. márciustól 2021. december 4-ig napi szinten átlagosan 58 honfitásunk halálát okozta.
Nézzük meg, mekkora gyilkológép a légszennyezés,
mely a korai halálozások egyik jelentős oka!
Nem látható és lassan ölő gyilkológép ez is. Európában kb. 600.000 ember halálát okozza évente. Érdekes adat, hogy ez kb. 10.000-szer annyi, mint ahányan meghalnak közúti balesetben.
Magyarországon kb. 9.000 ember hal meg évente a légszennyezés miatt, ami 25 fő naponta. Tehát 58:25 re győzött a Covid. Ha azonban azt nézzük, hogy a Covid hivatalosan csak 21 hónapja van velünk, akkor mit mondjunk a levegőszennyezésről? Hány hónapja van velünk? 60 vagy 70 év hány hónap?
Vajon mit tud a kettő együtt közösen? Nincs jó hírem. A levegőszennyezés és a Covid jóbarátok, mivel együtt szeretnek járni. Tavaly Milánóban mutatták ki elsőnek, hogy ha nagyobb a légszennyezés, akkor nagyobb a Covid terjedési lehetősége is. Persze, hiszen a vírus a szálló por részecskéihez is képes tapadni, ami 2,5 mikron átmérőjű por részecske esetén akár a tüdő hörgőihez is eljuthat. Pontosan a légzőszervhez! A két gyilkos tehát együtt jár és közösen hatékonyabbak ellenünk.
Menjünk még mélyebbre! Van-e összefüggés a levegőszennyezés és a klímaváltozás között? Hogyne volna! A klímaváltozást a légkörbe jutó CO2 okozza, mint a 2. legfőbb üvegházhatású gáz. Ez a fosszilis anyagok (földgáz, olaj szén, lignit stb.) elégetése során keletkezik legnagyobb mértékben. Lássuk, hogy mi okozza a légszennyezés jelentős hányadát! Nos, szintén a fosszilis anyagok, pl. üzemanyagként. Tehát a levegőszennyezés a klímaváltozáshoz is hozzájárul és kedvez a Covidnak is. A szennyezett levegő így két oldalról öli az embert.
Ha tudjuk csökkenteni a levegőszennyezést,
akkor a Covid fertőzőképessége is jelentősen csökken.
A levegőszennyezés világszerte évente kb. 3 millió ember életét oltja ki. Az emberek pedig mit sem sejtve, lassan szívják be ezt a levegőt, és légúti, légzőszervi vagy közvetett módon egyéb betegségben szenvednek. Egy felnőtt ember átlagosan 16 be- és kilégző mozgást végez percenként, egy ütemben kb. fél liter levegőt lélegzik ki és be. Ez percenként kb. 8 liter levegő.
A városokban az egyik legnagyobb légszennyező forrás a lakossági fűtés. Fontos, hogy a forgalmas közutak mentén a közlekedésnek szintén jelentős hatása van, de ez elmarad a lakossági fűtés hatásától.
Az egészségre a legnagyobb veszélyt a PM10 kisméretű részecske, vagyis a szálló por okozza. Ez a 10 mikrométer átmérő alatti porrészecskéket jelenti, melyet a felső légutak szűrőrendszere felfog. Jóval veszélyesebb az egészségre a PM2,5 részecske méret, mely a 2,5
mikron alatti átmérőjű porok halmaza. Ez a frakció jelentősen veszélyesebb, mert ezek felületére tapadnak a mérgező anyagok. Melyek ezek a mérgező anyagok? A hulladékok égetésekor a levegőbe jutó fémek nagyobb része erre a 2,5 mikron átmérőjű porrészecske felületére tapad. Ezek már közvetlen a tüdő hörgőibe is bejutnak és nem ürülnek ki onnan. Az ettől kisebb, 1 mikronos részecskék még a véráramba is bejutnak. A légzőszervi, illetve a szív- és érrendszeri megbetegedések: a trombózis, az infarktus, az érelmeszesedés okozói is lehetnek.
Mérések alapján megállapították, hogy mindkét részecske átmérő kibocsátásának 65% -át a lakossági fűtés okozza, tehát nem az ipar és nem a közlekedés a fő okozó.
Végül nézzük meg, hogy mit okoz a légszennyezés a WHO szerint!
- Az Egészségügyi Világszervezet igazolta, hogy a légszennyezettség rákkeltő.
- A légszennyezés a világon évente 3 milliónál is több ember életét követeli.
- 8 halálesetből 1-et a légszennyezés okoz.
- A Föld lakóinak 92 %-a él a PM10 légszennyezettségi érték feletti szennyezett területeken.
- A légszennyezés által okozott megbetegedések nemzetgazdasági költségei (munkából való kiesés, egészségügyi ellátás) a GDP arányában Magyarországra számolva: a GDP kb. 19 %-a (az EU átlag a GDP 10 %-a).
Nos, ennyire fontos a tiszta levegő!
Vigyázzunk rá, hogy vigyázzunk magunkra!
Nagyon fontos tehát, hogy mivel is milyen módon fűtünk. A jó hír, hogy a porszennyezés tendenciája csökken az idő távlatában. Az alábbi grafikon megmutatja a hazai telepített mérőállomásokon tapasztalat határérték túllépéses napok számát.
Adatok és grafikonok forrása:
Környezetbarát fatüzelés konferencia előadás. A hazai levegőminőség alakulása és a „Fűts okosan!” kampány. Dr. Orbán Hunor főosztályvezető-helyettes FM - Környezetmegőrzési Főosztály
Összeállította:
Tan Attila
környezetvédelmi és klímavédelmi szakértő