A kémiai biztonság ismerete alapvető érdeke minden vállalkozásnak

A vállalkozások számos teendőjük mellett nem mindig fordítanak elegendő időt a kémiai biztonsághoz kapcsolódó előírások betartására. A Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal Kecskeméti Járási Hivatalának Népegészségügyi Osztálya és a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara azt tervezi, hogy tájékoztatók megszervezésével segít a cégeknek, magánvállalkozóknak a rendelkezések megismerésében. Süveges Melindát, a járási hivatal munkatársát kérdeztük a tematikával kapcsolatban.

 

Nagyon fontos lenne a kémiai biztonságra vonatkozó előírások betartása, melyhez elengedhetetlen a jogszabályi háttér ismerete. Az ellenőrzések során azonban azt tapasztaljuk, hogy a cégek, vállalkozások jelentős része nem ismeri azokat a rendelkezéseket, amelyeket be kell tartaniuk, mondta Süveges Melinda, a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal Kecskeméti Járási Hivatala Népegészségügyi Osztályának közegészségügyi-járványügyi felügyelője. Ezért is kezdeményezte a hivatal, együttműködve a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarával, hogy akár több előadás keretében is felhívja az üzleti szféra figyelmét ennek fontosságára. A tervek szerint az ősz első felében kerülne sor ezekre az ismertetőkre.

De mit is jelent a kémiai biztonság? A kémiai biztonság egy rendkívül összetett és nehéz szakterület, mely magába foglalja és nyomon követi a vegyi anyagok teljes életútját, illetve az ennek során bármilyen szerepkörben érintett szereplőket, azaz a gyártótól a végfelhasználókig. A legfőbb cél az emberi egészség védelme és a környezet biztonságának biztosítása. A kémiai biztonság egyik legfontosabb alapvetése, hogy egy adott tevékenységhez az azonos célra alkalmas veszélyes anyagok, illetve veszélyes keverékek közül lehetőség szerint mindig a kevésbé veszélyes alternatívát kell választani.

A veszélyes besorolású anyagok és keverékek jogszabályi háttere

A kémiai biztonsági előírásokat/kötelezettségeket számos hazai és uniós jogszabály együttesen szabályozza. A teljesség igénye nélkül Magyarországon külön törvény foglalkozik a kémiai biztonsággal (A kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény), de természetesen emellett nagyon sok hazai rendeletet is figyelembe kell venniük a tevékenységet végzőknek. Uniós szinten négy, talán legfontosabb, alapvető jogszabály emelendő ki, amelynek betartása egyaránt vonatkozik valamennyi tagállamban tevékenységet végzőkre. Ezek az interneten elérhetőek, érdemes áttanulmányozni azokat.

1/ A vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról szóló ún. REACH rendelet (1907/2006/EK),

2/ Az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló ún. CLP rendelet (1272/2008/EK),

3/ A veszélyes vegyi anyagok kiviteléről és behozataláról szóló ún. PIC rendelet (649/2012/EU),

4/ A biocid termékek forgalmazásáról és felhasználásáról szóló ún. BPR rendelet (528/2012/EU).


Hogyan történik az ellenőrzés? Az általános kémiai biztonsági ellenőrzéseken gyakorlatilag a felhasznált vegyi anyagok/keverékek és azok általános dokumentációi (pl. biztonsági adatlap) kerülnek vizsgálatra, ezen túlmenően a vegyszerek tárolását és az esetlegesen felhasznált fertőtlenítőszereket – különös tekintettel a lejárati időre – is vizsgálja a népegészségügyi hatóság.

 Ezzel szemben a kiemelt kémiai biztonsági ellenőrzéseken részletekbe menően kerülnek vizsgálatra az érintett szereplők, tevékenységek és termékek. A kiemelt kémiai biztonsági ellenőrzéseken az ellenőrzés alá vont gazdálkodó szervezet szerepköréből adódóan az import/export tevékenység, az előállítás, a forgalomba hozatal, a forgalmazás stb. kerülnek részletesen vizsgálatra. A vegyi anyagok/keverékek kapcsán egyrészt vizsgáljuk, hogy azok jogszerűen vannak-e a piacon, továbbá, hogy az osztályozásuk, címkézésük, csomagolásuk, reklámozásuk és biztonsági adatlapjuk megfelel-e a vonatkozó előírásoknak. Sok esetben vizsgáljuk a korlátozással, vagy tiltással érintett anyagok/hatóanyagok jelenlétét is.

A kémiai biztonsági előírások vonatkozásában kiemelendő, hogy a szállítói lánc valamennyi tagjának vannak kötelezettségei, ezért nem ritka az sem, hogy 1-1 ügyben a szállítói láncot is fel kell tárnunk. A termékek megfelelőségének vizsgálata általában a hivatalban történik, akár próbavásárolt termékek vonatkozásában, akár a helyszínen készített termékfotók alapján. Kémiai biztonsági szempontból a népegészségügyi hatósági jogkörünkön túl egyébként piacfelügyeleti hatósági jogkörrel is rendelkezünk, amelynek köszönhetően sokkal szélesebb körű és szigorúbb intézkedések megtételére vagyunk jogosultak.


Kérdésünkre, hogy érintik-e a lakosságot a kémiai kóroki tényezők, a szakember igennel felelt.

 Mint mondta, a vegyi anyagok a modern kor velejárói, mindennapi életünk fontos részét képezik, gondoljunk csak a háztartási tisztítószerekre, mosószerekre, továbbá jelentős mértékben hozzájárulnak a gazdaság fellendüléséhez, munkahelyeket teremtenek (pl. gyógyszergyártás, textilipar, építőipar, autógyártás, mezőgazdaság stb.). Ugyanakkor jelentős részük egészségügyi, fizikai, illetve környezeti kockázatot jelenthet. Napjainkban a kémiai kóroki tényezőket a daganatos megbetegedések egyik jelentős kiváltó okaként tartják számon. Ha megfelelően kezeljük és tároljuk a vegyszereket, akkor nagyon sok balesetet, egészségkárosodást kerülhetünk el. Évente ugyanis több ezer, háztartási szerekkel, gyógyszerekkel, növényvédő- és irtószerekkel történt, véletlen mérgezés fordul elő gyermekek és felnőttek körében egyaránt. A véletlen mérgezések egyharmada az 1-4 éves korosztályt érinti! A gyártók által a címkén elhelyezett, a biztonságos használatra, illetve a nem megfelelő használat esetén fellépő egészségügyi kockázatokra vonatkozó információ és a megfelelő csomagolás már jelentősen csökkenti a mérgezéses balesetek előfordulásának valószínűségét, az előírásoknak megfelelő használat és tárolás viszont már a felhasználók felelőssége. A mérgezések és a vegyi termékek okozta balesetek döntő többsége megfelelő ismeret és odafigyelés mellett megelőzhető, mondta végül a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal Kecskeméti Járási Hivatala Népegészségügyi Osztályának közegészségügyi-járványügyi felügyelője.

 

Készítette:
Barta Zsolt

 

A témával kapcsolatos korábbi cikkünk:
Kémiai biztonság az Ön vállalkozásában – Bevezető a kkv-k számára


Rendezvénynaptár

Október 2024
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kamarai Videók

Csaladbarat hely vedjegy szolgaltato hely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

Csaladbarat hely vedjegy munkahely WEB SZSZ2020 allo webes felhasznalas

logo

Közösségi Gazdaság- és Társadalomfejlesztési Központ - logó

Kiemelt partnerek

Pályázati tanácsadók

Magyar Kereskedelmi és Iparkamara - logó

MVP logo GINOP2

MVP logo GINOP2