Augusztus 1-jén hatályba lépett a mesterséges intelligenciáról szóló európai jogszabály, mely a világ első átfogó rendelete a mesterséges intelligenciáról. A mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály célja, hogy az EU-ban kifejlesztett és használt mesterséges intelligencia megbízható legyen, az emberek alapvető jogainak védelmét szolgáló biztosítékok mellett, továbbá a mesterséges intelligencia harmonizált belső piacának létrehozása az EU-ban, ösztönözve a technológia elterjedését, valamint az innovációt és a beruházásokat támogató környezetet teremtve.
A mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály termékbiztonságon és kockázatalapú megközelítésen alapul az EU-ban:
- Minimális kockázat: A legtöbb MI-rendszer, például a mesterséges intelligencián alapuló ajánlórendszerek és a spamszűrők ebbe a kategóriába tartoznak.
- Egyedi átláthatósági kockázat: A mesterségesintelligencia-rendszereknek, például a csevegőrobotoknak egyértelműen közölniük kell a felhasználókkal, hogy gépekkel lépnek kapcsolatba.
- Magas kockázat: A nagy kockázatúként azonosított MI-rendszereknek szigorú követelményeknek kell megfelelniük
- Elfogadhatatlan kockázat: Az emberek alapvető jogait egyértelműen fenyegető mesterséges intelligencia-rendszerek be lesznek tiltva.
A tagállamoknak 2025. augusztus 2-ig kell kijelölniük az illetékes nemzeti hatóságokat, amelyek felügyelik az MI-rendszerekre vonatkozó szabályok alkalmazását és piacfelügyeleti tevékenységeket végeznek. A szabályok be nem tartása pénzbírságot von maga után.
A mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály szabályainak többsége 2026. augusztus 2-tól alkalmazandó. Az elfogadhatatlan kockázatot jelentő MI-rendszerekre vonatkozó tilalmak azonban már hat hónap elteltével, míg az úgynevezett általános célú MI-modellekre vonatkozó szabályok 12 hónap elteltével lesznek alkalmazandók.
Az Európai Bizottság által összegyűjtött mesterséges intelligenciával kapcsolatos kérdések és válaszok ide kattintva érhetőek el.
Az Euronews Next megvizsgálta, mi várható az elkövetkező hónapokban és években, amikor a vállalatok felkészülnek a jogszabályi követelmények teljesítésére. Cikkükben beszámolnak arról, hogy hogyan készül fel a Bizottság, illetve, hogy milyen további felülvizsgálatokra van szükség.
Jelenleg 700 vállalat mutatott érdeklődést az MI Paktumhoz való csatlakozásra. Az érdeklődő szervezeteket meghívták egy szeptemberi workshopra, ahol megvitathatják a vállalásokat, és visszajelzést adhatnak egy új, szélesebb körű kötelezettségvállalásokat tartalmazó tervezetről.