A kormányzati új gazdaságpolitikában előirányzott gazdasági növekedéshez magasabb teljesítményre van szükség. A nagyobb méret nagyobb hatékonysággal is jár, így a vállalkozók magasabb béreket tudnak fizetni a munkatársaiknak. Ezért is van kiemelt jelentősége a hazai kkv-k és a munkavállalók számára is a százmilliárdos nagyságrendű támogatásoknak. A közelmúltban elindított Demján Sándor Programon keresztül minden vállalkozás egy nagyságrenddel feljebb léphet. A március végén megjelent Gazdasági Ablak kiadványunkban két anyagunk is foglalkozott az említett programmal.
A Demján Sándor Program a hazai kkv-k fejlődését segíti elő. A projekt 8+1 pontból áll. Sorozatunk második részében a 3. és a 4. pontot mutatjuk be.
A 3. pont címe: „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja”.
Ez a program egy utalványrendszerű program, amely 9 milliárd forint keretösszegből támogatja a KKV-szektor weboldal fejlesztéseit, megerősítve ezáltal online jelenlétüket és e-kereskedelmi tevékenységüket. A hazai mikro- és kisvállalkozások internetes jelenlétét növelő programban pályázati úton kiválasztott és védjeggyel megkülönböztetett elektronikus hírközlési szolgáltatók, illetve vállalati infokommunikációs szolgáltató cégek, valamint professzionális honlapkészítő ügynökségek szolgáltatásait vehetik igénybe magyar székhelyű, köztartozásmentes, minimum egy fő létszámmal bíró, mikro- és kisvállalkozások (beleértve az egyéni vállalkozásokat), akik még nem rendelkeznek honlappal, vagy inaktív az internetes felületük. A programra már 2024. december 11-től folyamatosan lehet jelentkezni a vállalkozásoknak. A támogatási kérelmeket 2025. december 31-ig, vagy a keret kimerüléséig lehet benyújtani.
Milyen tevékenységek támogathatóak?
Digitális eszközök az internetes megjelenés támogatásához (webcím, tárhely, elektronikus e-mail postafiók), közösségi média megjelenés, weboldal optimalizálás, kiber-ellenállóképesség növelése,tartalomfejlesztés támogatása, internetes értékesítés támogatása (pl. webshop).
Mekkora összegű vissza nem térítendő támogatást lehet igényelni?
Pályázóként (vállalkozásonként) igényelhető, az irányukba pénzforgalommal nem járó, forintban kifejezett utalvány (voucher) értéke legalább 400.000 Ft és legfeljebb 1.500.000 Ft között van. A támogatás bruttó támogatás, vagyis az ÁFA-t tartalmazza.
A támogatás intenzitása 100 százalékos, önerő nem szükséges.
Mennyi a projekt végrehajtására rendelkezésre álló időtartam?
A projekt befejezési határideje: az utalvány kiállításától számított 24 hónap.
A Demján Sándor Program 4. pontja a jól ismert Széchenyi Kártya rendszerhez kapcsolódik. Ezt a programot is kedvezőbb feltételekkel lehet igényelni, itt a beruházási és lízinghitelek kamatát 5%-ról már le is csökkentették 3,5%-ra, 2024 novemberétől. Az intézkedés hatására akár 150 milliárd forintnyi új beruházási hitel is kihelyezésre kerülhet. A kedvezményes kamatozás révén egy 100 milliós, 10 évre felvett hitel esetében a vállalkozások finanszírozási terhei több mint negyedével csökkenhetnek. A kamatcsökkentéssel érintett termékek: Széchenyi Beruházási Hitel MAX+, Széchenyi Lízing MAX+ konstrukció, Széchenyi Mikrohitel MAX+, Agrár Széchenyi Beruházási Hitel MAX+. A Széchenyi Kártya termékek kedvezményes kamatozása állami kamattámogatással működik.
A Demján Sándor Program 8+1 eleméről további részletek a www.dsprogram.hu oldalon olvashatók.