A Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Akadémiai Bizottsága (SZAB) és a régió három kereskedelmi és iparkamarája az idén 15. alkalommal írta ki a Dél-alföldi Innovációs Díj pályázatot. A díjazottaknak a Magyar Tudomány Ünnepe nyitórendezvényén adták át az elismeréseket Szegeden. Az ünnepséget megtisztelte és előadást tartott Dr. Karikó Katalin Nobel-díjas biokémikus is. Az eseményen vármegyénkből oklevelet kapott a bajai AXIÁL Kft. A bizottság elnökével és a cég egyik igazgatójával beszélgettünk.
A régió akadémiai bizottsága a térség gazdasági szereplőivel erősíti a kapcsolatait. Ezek között vannak a Bács-Kiskun, a Csongrád-Csanád és a Békés vármegyei kereskedelmi és iparkamarák, illetve a vállalkozások. Fontos, hogy a cégek innovációs tevékenységéről egyre többet tudjanak meg a kutatók - nyilatkozta lapunknak Dr. Krisztin Tibor, a SZAB elnöke. Ezek a szakemberek elsősorban alap-, de emellett alkalmazott kutatásokban is részt vesznek. A két különböző szférában, a tudományos és a termelési területen dolgozókat nagyon jó lenne egymáshoz közelíteni - hangsúlyozta az elnök. Tavaly a Magyar Tudomány Ünnepe országos megnyitóját Szegeden rendezték, amelyen az akadémia vezetése képviseltette magát. Az idén pedig Dr. Karikó Katalin Nobel-díjas biokémikus professzor hatszáz fő előtt adott elő, és a díjak átadására ezen ünnepélyes megnyitón került sor. A gazdasági társaságok és a természetes személyek között első díjat kapott cég képviselőjének lehetősége volt arra, hogy ismertesse pályázatának a lényegét. Kérdésünkre Dr. Krisztin Tibor akadémikus elmondta, a térség innovációs tevékenysége lehetne intenzívebb is, mivel általában nincs sok pályázat. Az okokat keresik, miért nincs sokkal több pályázat. Bár, ha élénkül a gazdaság, akkor több pályázat is lehet, mondta reménykedve a SZAB elnöke.
Az AXIÁL Kft. elismerő oklevelet kapott az ünnepségen. Lapunk kérésére Polyák Tamás minőségirányítási igazgató ismertette dióhéjban a sikeres pályázatukat. A Vantage – mAXI-MAP IT rendszer az AXIÁL Kft. által fejlesztett, a mezőgazdaság digitalizációját támogató, interneten keresztül elérhető alkalmazáscsomag. A Vantage része biztosítja a partnerekkel való elektronikus kapcsolattartást, adatbekérést, illetve lehetővé teszi a precíziós gazdálkodáshoz kapcsolódó szolgáltatások webshop szerű megrendelését. Ugyanez a rendszer hatékony eszközt biztosít az AXIÁL Kft.-nek, hogy nyomon tudja követni a szolgáltatások nagyrészt automatizált megvalósítását. A mAXI-MAP egy új megközelítést alkalmazó farmmenedzsment alkalmazás, amely a precíziós gazdálkodás gyakorlati kivitelezését segíti szintén számos automatizált megoldásával. A Vantage – mAXI-MAP IT rendszer a https://gps-szolgaltatasok.axial.hu/ internet címen érhető el.
A Dél-alföldi Innovációs Díj pályázaton első díjat kapott a Metrisoft Mérleggyártó Kft. cég „Automata zsákoló és palettázó rendszer” című pályázata. Oklevél elismerésben részesült a bajai AXIÁL Kft. „Vantage – mAXI-MAP IT rendszer”, valamint a „CreatIT Solutions Kft. – Walk&Quiz interaktív játékplatform”, továbbá a Metrisoft Mérleggyártó Kft. „Félautomata Függesztett Big-Bag zsáktöltő mérleg” című pályázata.
Természetes személy kategóriában I. díj elismerésben és pénzjutalomban részesült dr. Fodor Gergely és dr. Peták Ferenc „3D nyomtatott légáramlásmérők készítése perszonalizált egészségügyi felhasználásra” című közös projektje. A díjakat Dr. Krisztin Tibor, a SZAB elnöke, továbbá Gaál József, a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Szabó Géza, a Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, dr. Kőkuti Attila, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, valamint Maróti Péter, a Dél-alföldi Regionális Innovációs Ügynökség igazgatója adták át.