A kémiai biztonság került fókuszba

A Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal Kecskeméti Járási Hivatalának Népegészségügyi Osztálya négy alkalommal tartott közös, egésznapos, egymásra épülő rendezvényt a kémiai biztonság tárgykörében. A szakmai fórumok előadója Süveges Melinda, a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal Kecskeméti Járási Hivatala Népegészségügyi Osztályának közegészségügyi-járványügyi felügyelője volt.


A vállalkozások munkatársai a napi feladataik elvégzése során nem mindig fordítanak elegendő időt a kémiai biztonsághoz kapcsolódó előírások betartására. A Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal Kecskeméti Járási Hivatalának Népegészségügyi Osztálya és a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara közös, tematikában egymásra épülő előadás-sorozatot indított. Ezek a tájékoztatók az importőrök, exportőrök, gyártók, első forgalomba hozók, forgalmazók, tovább felhasználók, végfelhasználók számára nyújtottak segítséget a rendelkezések megismeréséhez.

Négy alkalommal várták a vállalkozások képviselőit a kamara kecskeméti székházába, ahol
Süveges Melinda, a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal Kecskeméti Járási Hivatala Népegészségügyi Osztályának közegészségügyi-járványügyi felügyelője ingyenes előadások keretében ismertette a fontos tudnivalókat. Az első alkalommal a kémiai biztonságról általánosságban beszélt a szakember. Mint hangsúlyozta a rendezvényen, erre épül a tematika többi része is. Mit is jelent a kémiai biztonság? A kémiai biztonság egy rendkívül összetett és nehéz szakterület, amely magába foglalja és nyomon követi a vegyi anyagok teljes életútját, illetve az ennek során bármilyen szerepkörben érintett szereplőket, azaz a gyártótól a végfelhasználókig. A legfőbb cél az emberi egészség védelme és a környezet biztonságának biztosítása. A kémiai biztonság egyik legfontosabb alapvetése, hogy egy adott tevékenységhez az azonos célra alkalmas veszélyes anyagok, illetve veszélyes keverékek közül lehetőség szerint mindig a kevésbé veszélyes alternatívát kell választani.

Szó esett arról is, hogy a veszélyes besorolású anyagok és keverékek jogszabályi háttere hogyan is néz ki. A kémiai biztonsági előírásokat/kötelezettségeket számos hazai és uniós jogszabály együttesen szabályozza. A teljesség igénye nélkül Magyarországon külön törvény foglalkozik a kémiai biztonsággal (A kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény), de természetesen emellett nagyon sok hazai rendeletet is figyelembe kell venniük a tevékenységet végzőknek. Uniós szinten négy, talán legfontosabb, alapvető jogszabály emelendő ki, amelynek betartása egyaránt vonatkozik valamennyi tagállamban tevékenységet végzőkre.

Az előadó bemutatta a kémiai biztonságot felügyelő rendszer elemeit egészen az uniós szervektől a nemzeti hatóságokig bezárólag. A szankciók esetében külön felhívta a figyelmet a termékek piacfelügyeletéről szóló törvény előírásaira.

Szó esett arról is, hogyan kell a vegyszereket szakszerűen tárolni, azokat áttölteni, felhasználni. A dokumentum alapú kötelezettségeket is említette az előadó, érintette a biztonsági adatlapok kitöltését is. Kiemelte az ANTSZ felé történő bejelentési kötelezettségek fontosságát is.

November 6-án a Reach és a Pic rendeletről esett szó. A szakember egyebek mellett érintette a vegyi anyagok regisztrálása, értékelése, engedélyezése és korlátozása, a vegyi anyagok kivitele vagy behozatala kérdéseit is.

November 13-i előadásában Süveges Melinda kitért az LP tájékoztatón a veszélyes anyagok/keverékek osztályozása, címkézése, csomagolása (gyermekzáras kupak és tapintással érzékelhető figyelmeztető jelkép alkalmazása) témájára.

Az utolsó rendezvényen pedig a Biocid ismeretek fontosságát elemezte a kormányhivatal munkatársa. Szó esett a biocid terméktípusokról és hatóanyagokról, az ózongenerátorok kérdésköréről, a biocid termékek jogszabályi hátteréről és hatósági felügyeletéről is. Külön kitért a biocid termékek engedélyezési eljárására a biocid termékek jogszerű forgalomba hozatalára, a biocid termékek címkézésére, reklámozására és értékesítésének tárgykörére is.