A korábbi vezetést választották újra

Az október 8-i kamarai küldöttgyűlésen megválasztották a következő négy év kamarai tisztségviselőit. 2024–2028 között is Gaál József és korábbi alelnökei vezetik a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezetét.


Októberben, a kamarai küldöttgyűlésen megválasztották a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BKMKIK) vezetését. A következő négy évben is a korábbi elnök, Gaál József vezeti a szervezet munkáját. Nem változott az alelnökök személye sem. A küldöttgyűlés újabb időszakra szavazott bizalmat Kurdi Viktor általános alelnöknek, Sziráki Szilárd ipari alelnöknek, Slonszki Attila kereskedelmi alelnöknek, Tasi László kézműipari alelnöknek, illetve dr. Renner Tamás oktatási és képzési alelnöknek.

A rendezvényen a BKMKIK elnöke még a választás előtt összefoglalta a vármegyei szervezet négyéves munkáját. Az előadását az általános gazdasági helyzet ismertetésével kezdte. Említette a Covid19-es járvánnyal együtt járó gazdasági nehézségeket, az azt követő inflációs helyzetet, majd kitért a 2022-es energiaválságra is, illetve kiemelte azokat a kormányzati intézkedéseket, amelyeket a gazdasági krízis negatív hatásainak a tompítására hozott az ország vezetése. Szólt az orosz-ukrán háború által okozott gondokról, a zöld átállásról, az e-kereskedelem térhódításáról is.

A nehézségekre reagálva a területi kamarák – köztük a BKMKIK is – összegyűjtötték a vállalkozók javaslatait, kéréseit, amelyeket a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara összefogott, és a kormány elé terjesztett. Ezek alapján több lépésben is olyan döntéseket hozott Magyarország Kormánya, amelyek könnyítették a vállalkozások és a dolgozók munkavégzéseinek feltételeit. Ilyenek voltak például a központi bértámogatás rendszerének bevezetése, a munkába járás költségének a megduplázása, a home office munkavégzés kialakításának lehetősége is.

A gazdaság újraindítása érdekében új Széchenyi Kártya konstrukciókat is bevezettek. Elhangzott, hogy Bács-Kiskun vármegyében a kamara közreműködésével 2021-től 2024. szeptember végéig 7 813, a Széchenyi Kártyához kapcsolódó, kedvezményes kamattámogatású hitelszerződést kötöttek a vállalkozók, összesen 185 milliárd 355 millió forint értékben.

A kamara négy év alatt 232 szakmai, 31 testületi és 30 kulturális rendezvényt szervezett a vállalkozók számára. Ezek között voltak például adószakmai napok, online kereskedelmi képzések, kiberbiztonsági, energiabeszerzéssel kapcsolatos tájékoztatások, a környezetvédelmi termékdíj és az EPR rendszer változásairól szóló ismertetők is. A szakmai tájékoztatást színesítette a Modern Vállalkozások Programja is. Több külkereskedelmi rendezvényt is tartottak az évek során. Ezek egyike például érintette a Brexit utáni Nagy-Britannia és az EU közötti új kapcsolathoz történő alkalmazkodás szempontjait. A kamara kecskeméti székházában arab, kanadai, svéd, osztrák, francia, német, török gazdasági szakemberek is megfordultak, akik a gazdasági nyitás bővítésének a lehetőségéről tájékoztatták a kamarai meghívott üzletembereket.

Az idén egy országos kamarai projekt keretében a „Szövetségben a vállalkozókkal” címmel több kistérségben jól ismert szakemberek tartottak előadásokat.

Gaál József
szólt arról is, hogy a BKMKIK intenzív kommunikációt folytat a közösségi médián, illetve a televízión, rádión és az újságokon keresztül. Megemlítette, hogy az idén is megrendezték a hagyományos kamarai bálat, és augusztusban 16. alkalommal szervezték meg a Hírös Vacsorát közel 800 résztvevővel Kecskeméten. Ennek a bevételéből a jól tanuló, szakmát tanuló diákok kapnak anyagi támogatást.

Szólt a szakképzésről is, megemlítette, hogy a duális képzésben a kamara fontos szerepet játszik, az idén is több százan írtak írásbeli elődöntős anyagot a Szakma Kiváló Tanulója Versenyen. A négy év alatt a Szakma Sztár Fesztiválon a vármegyei diákok 11 arany, 12 ezüst, és 13 bronzérmet szereztek.

Az elnöki beszámoló után az MKIK országos elnökségére pályázó két személy, Parragh László és Nagy Elek programját hallgathatták meg a küldöttek.

Parragh László elmondta, 2012 és 2020 között egy kellemes, csendes, nyugodt időszak volt, ezt követően jöttek a nehézségek, köztük a Covid19, az orosz-ukrán háború, az energiaválság. Mit lehetett tenni a magyar gazdaságnak, amely nem rendelkezik nyersanyaggal vagy energiaforrásokkal? – tette fel a kérdést Parragh László. Japán, Kína és az arab országok felé is nyitni kell a jelenlegi kapcsolatokon kívül. Beruházási semlegességről beszélt, megemlítette, hogy előbb-utóbb Oroszország is visszatér a piacokra. Hangsúlyozta, hogy erőteljes alkalmazkodásra van szüksége a gazdaságnak, a KKV-k erősítését meg kell kezdeni. Olyan új támogatási politika kell, amely egy forint beruházáshoz egy másik forintot tesz. Össze kell kapcsolni a jegybanki és a fiskális politikát. A kamarai rendszernek a piaci szereplők és a kormány közötti híd szerepet kell felvállalnia.

Parragh László kihívója a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Nagy Elek volt, de ő megbetegedett a kecskeméti rendezvény előtt, így a programját Pintér-Péntek Imre, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke ismertette. A kamarai rendszer megújítására szólított fel, amelynek a középpontjában a vállalkozóknak kell lenni. A program szerint a területi kamarák jó tapasztalatainak az átvétele lenne fontos. A munkaintenzív szakmák világa lezárult, és a tudás-technológia-intenzív világ szakaszába léptünk. A tudásalapú döntés képességen múlik, hogy ki is lesz a győztes az előttünk álló években. Ehhez kell a kamarai rendszernek is alkalmazkodni. A célok között említette a kamarai hálózati rendszer szakmai tudásának összekapcsolását, az erős, kiegyensúlyozott, szakmai alapú kormányzati kapcsolatok kiépítését. A kamarai rendszernek egységes szolgáltatási szintet kell adnia minden területen.

 

A Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara tisztségviselői 2024–2028 között:

Név Cégnév Tagozat
     
Elnök:    
Gaál József Szimikron Kft. ipari
     
Általános alelnök:    
Kurdi Viktor  BÁCSVÍZ Zrt. ipari
     
Ipari alelnök:    
Sziráki Szilárd Budamobil-Cargo Kft. ipari
     
Kereskedelmi alelnök:     
Slonszki Attila Plan Zrt. kereskedelmi
     
Kézműipari alelnök:    
Tasi László egyéni vállalkozó kézműipari
     
Oktatási és képzési alelnök:    
Dr. Renner Tamás Renner Zrt. ipari
     
Elnökségi tagok:    
Ballus Tivadar Gábor Botond Kft. ipari
Bíró Attila Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. ipari
Dr. Gyovai Viola BIOLA Biokozmetikai Kft. ipari
Herczeg Antal Herczeg és Társa Kft. ipari
Kaldenekker Sándor Kalfém Kft. ipari
Dr. Kovács András Horváth Építőmester Zrt. ipari
Tercsi Miklós Ékisz Kft. ipari
Végh Tamás T.E.T.T. Mérnökiroda Kft. ipari
Petőné Fazekas Irén egyéni vállalkozó kereskedelmi
Halmosi Zoltán Duna Vendéglátó Kft. kereskedelmi
Héjja János Peki Invest Kft. kereskedelmi
Hodován László Kígyós Csárda Kft. kereskedelmi
Tormási Attila Tormási Kft. kereskedelmi
Barcziné Kissebestyén Ilona egyéni vállalkozó kézműipari
Kotán Katalin egyéni vállalkozó kézműipari
Kovács László Zoltán egyéni vállalkozó kézműipari
     
Ellenőrző Bizottság tagjai:    
Dalmadi Imre Audiszk Kft. ipari
Makra Tibor Uniturn Kft. ipari
Szabó László István OTP Bank Nyrt. kereskedelmi
Vágóné Balla Eszter Alföld Pro-Coop Zrt. kereskedelmi
Molnár Károlyné egyéni vállalkozó kézműipari
     
Etikai Bizottság tagjai:    
Csatosné Harmati Erika Csatos és Társa Kft. ipari
Héjja János Peki Invest Kft. kereskedelmi
Vargáné Balázs Mária egyéni vállalkozó kézműipari