Ágazati szakmai fórumot rendeztek a napokban a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara kecskeméti székházában építőipari vállalkozók számára.
Köszöntőjében Ördög Dóra szakképzési igazgató egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy a szakemberhiány érződik az ágazaton belül mindenhol. Építőipari munkásnak tanulni nem túl népszerű idehaza, például bádogost találni manapság egyre nehezebb, ezt a szakmát ugyanis alig választják a diákok. Ma bádoggal dolgozni pedig teljesen más, mint a szüleink idején volt.
Ördög Dóra egy értékes gyakorlatra hívta fel a figyelmet. Egy jól ismert cég támogatja idehaza Bács-Kiskunban is a mesterképzést. Biztosítja a fém alapanyagot a gyakorlathoz, így tavaly 21-en kezdtek neki a képzésnek, akik közül 19-en teljesítették a követelményeket.
A kamara szakképzési igazgatója Naderi Zsuzsannának, az Építőipari Ágazati Készségtanács elnökének adta át a szót. Az előadó hangsúlyozta, hogy a munkaerő egyre drágább lesz idehaza, mert egyre kevesebben dolgoznak az építőiparban. Aki ott dolgozik, annak a képzettsége időről időre gyarapszik, a továbbképzések során pedig az ismeretei szélesednek. A kérdés az, hogy az új információk folyamatos befogadására alkalmas munkatársakat képes-e a jelenlegi oktatási rendszer kinevelni.
Mint mondta, egy paradigmaváltás kellős közepén vagyunk. Ahogy fogalmazott, 5 éven belül a ma betölthető építőipari munkakörökhöz szükséges képességek 40 százaléka kicserélődik. Az oktatási rendszernek is át kell alakulnia. Egy érdekes megjegyzést tett, szociológusokat idézve: jelenleg a 21. századi diákokat 19. századi iskolákban 20. századi pedagógiai módszerek alapján képeznek. Ezt kell megváltoztatni, mondta az elnök asszony.
Az előadót Kovács László Zoltán, a Szobafestő, Mázoló, Tapétázó Országos Ipartestület alelnöke követte, aki Az építőipar legkeresettebb szakmájának helyzete itthon és nemzetközi kitekintésben címmel tartott ismertetőt.
Végül a Nemzeti Építésgazdasági Stratégia bemutatása, valamint a Karbonsemleges technológiák alkalmazása az építőiparban címmel Kárpáti József, az ÉVOSZ-MAKÉSZ környezettudatos építési tanácsadója kötötte le a hallgatóság figyelmét.