Cégvezetőket vártak a kurzusra

A Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében szeptember 17-én, a Kalocsai Színházban egész napos kurzust tartott a mesterséges intelligenciáról (MI) Balogh Péter „Petya”. A téma egyik legjobb szakértője 4x45 perces előadást és workshopot magába foglaló programjára – jellemzően a vármegye déli járásaiból – mintegy 100 cégvezető érkezett. A rendezvény a „Szövetségben a vállalkozókkal” programsorozat része volt, amellyel a kamara szeretné a vállalkozások fejlődését az állandóan változó gazdasági környezetben aktívan támogatni. Balogh Péter érdekfeszítő prezentációjából a résztvevők megtudhatták, mi is valójában a mesterséges intelligencia, hogyan működik, mire használható és milyen, egyre jobban kitolódó határai vannak. Ezenkívül példákon keresztül ismerkedhettek az MI üzleti életben való alkalmazásával, beleértve az értékesítést, marketinget, pályázatírást és egyéb szakterületeket.


- Az emberiség szuperképessége, hogy idővel minden technológiát megszelídít, de az biztos, hogy ami most történik, átformálja az életünket” - szögezte le előadása bevezetőjében a szakember, aki az emberi agy működése és teljesítőképessége tükrében mutatta be az MI fejlődését az 1950-es évek végétől napjainkig, majd rámutatott: 2017-ben a Google kutatói értek el robbanásszerű áttörést egy új mesterséges intelligencia modell, a transzformátor megalkotásával. Azóta erre épülve a tudomány és a számítástechnika ezen területe ugrásszerűen fejlődik. Eleinte évi tízszeres, számításai szerint újabban évi huszonhatszoros tempóban fejlődik az MI-rendszerek képessége, minősége és tudása. A legújabb MI már képes érzelmeket felismerni és kifejezni, telefonunk kamerája segítségével „lát”, és ha arra kérjük, akár személyi tolmácsként is működik.

 - Ez a gyors fejlődés azonban számos aggályt is felvet: vajon az MI képes lesz-e etikusan dönteni, vagy például az automatizáció milyen hatással lesz a munkaerőpiacra? - tette fel a kérdést az előadó, amire a választ maga adta meg.

- Szerintem sokkal könnyebb az emberiségnek alkalmazkodni mindehhez, mint hinnénk, ugyanis ami legjobban fejlődik, az a gép és az ember közötti kommunikáció. Az MI egyre jobban érti, hogy mit mondunk és miért mondjuk. Azért gondolom, hogy könnyű lesz az átmenet, mert nemcsak az MI mögöttes komplexitása nő, hanem a használat is egyszerűsödik, azaz egyre könnyebbé válik az MI alkalmazása az élet mind több területén – mondta.

- A fejlődés olyan sebességgel zajlik, hogy sok területen nehéz előre megjósolni, hogy mi lesz ennek az eredménye. Elsősorban az egészségügyben, kereskedelemben, agráriumban és oktatásban látom a mesterséges intelligencia hasznosításának lehetőségeit, de számos más területet is jelentősen át fog alakítani. Azok a cégek, amelyek időben alkalmazkodnak és kihasználják ezeket az eszközöket, hatalmas versenyelőnyhöz juthatnak. Akik pedig lemaradnak, azok hamar elveszíthetik piaci pozíciójukat azokkal szemben, akik jól kihasználják ezeket a lehetőségeket – hangsúlyozta előadása zárógondolataként Balog Péter „Petya” programozó, vállalkozó, akinek előadását a cégvezetők hosszan tartó vastapssal ismerték el.

A Vállalkozásfejlesztési Projekt a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával valósul meg. Támogatói Okirat: VF/44/5/2023