A technikumokban, szakképző iskolákban az utolsó tanítási nap 2024. június 14-e volt. A nyári időszakra vonatkozóan augusztus 31-ig a szakirányú oktatásban résztvevő tanulóknak teljesíteniük kell a gyakorlati időt, amely kétféleképpen valósulhat meg.
Lehetőség van rövid ciklusú szakképzési munkaszerződés kötésére, amelynek időtartama 2-12 hétig terjedhet, továbbá arra, hogy a szakirányú oktatás végéig legyen hatályos a szakképzési munkaszerződés. Mindkét esetben tervezni kell a nyári szabadságok kiadását is.
Rövid ciklusú szakképzési munkaszerződés esetén jellemzően az iskolák 140-160 órás teljesítést várnak el a tanulóktól, attól függően, hogy 18 év alatti vagy feletti a diák. Az időarányos szabadságot ehhez mérten, plusz időként kell kalkulálni.
A középiskolás tanulók éves szabadsága 45 nap, annak egy hónapra számított ideje 3,75 (4) nap. Akkor, amikor ezt a típusú munkaszerződést kötik a duális képzőhelyek, akkor a 4 hetes munkaszerződést legalább 4 nappal meg kell hosszabbítani, a munkabért pedig arányosan kell számolni. Ennek összege 1 hónapra – a képzőhely döntése alapján – bruttó 100.000–168.000 forint között kell, hogy legyen.
A szakirányú oktatás végéig tartó szakképzési munkaszerződés esetén a tanulók 45 napos éves szabadságából a munkáltatónak a nyári szünet ideje alatt 20 munkanapot egybefüggően kell kiadnia.
A nyári gyakorlat iskola által megjelölt minimum óraszámának teljesítése kötelező, mert ez a következő évfolyamra lépés feltétele. Akkor, ha egy középiskolás a nyári gyakorlati idő alatt beteg lesz, a távollétet pótolnia kell, ezért nem javasolt, hogy július 25-e után kezdjék meg a nyári munkát a tanulók.
A felnőttképzésben résztvevők vonatkozásában mind a kötelező óraszám, mind a munkabér, mind a szabadság időarányosan számítandó.