A kibercsalók ellen

Aktuális előadással várta a cégek HR vezetőit a vármegyei kereskedelmi és iparkamara a napokban megtartott HR Klub rendezvényén. A kamara nyolc éve sikeresen működteti a HR Klubot, amelynek programjain a vállalkozások HR szakemberei segítségével tudja informálni a cégeket. Az előadók ezúttal az online térben elkövetett csalások megelőzésére hívták fel a figyelmet, amely a vállalkozások és a munkavállalók életében egyaránt kiemelten fontos.

Tavalyelőtt 9, míg tavaly már 23 milliárd forintnyi összeget loptak el hazai számlákról az online csalók. Hogyan lehet ellenük védekezni? Milyen módon lehet megelőzni azt, hogy egy csalás áldozataivá váljunk? A kérdés egyre aktuálisabb, mert a kiber bűnözők sikere attól is függ, hogy a kiszemelt áldozatok mennyire óvatosak.

A Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal közösen MENTÁLIS TŰZFAL – avagy a munkavállalók önvédelmi mechanizmusainak erősítése az online térben címmel rendezett szakmai tájékoztatót a vállalkozások HR szakembereinek. Az érdeklődők Váróczi-Bakos Rita rendőr őrnagy, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatósága Bűnmegelőzési Osztályának vezetője, valamint dr. Göcs László informatikai igazságügyi szakértő, a Neumann János Egyetem GAMF Informatika Tanszéke adjunktusának előadását hallgathatták meg.

A rendőr őrnagy hangsúlyozta, azért is fontos a mostani előadás, mivel az információkat nehéz eljuttatni a dolgozókhoz. A HR-es szakemberek azonban egyszerre nagyobb munkatársi csoportnak adhatják át. A kiber térben elkövetett csalásokat bűnöző csoportok végzik, akiknek a tagjai képzettek, dörzsöltek, sokszor úgy jelentkeznek be, mint a banki szakemberek. Megtévesztik a számlatulajdonosokat és leemelik a pénzeiket, mondta Váróczi-Bakos Rita. Hangsúlyozta: tudatosítani kell az emberekben, hogy a neten is könnyen áldozatokká válhatnak. A rendőrség felhívása azonban nem mindig jut el a közönséghez, mert a neten szörfölőket vagy a nagy események érdeklik, vagy a nagy emberek megszólalásai.

Az online csalások felerősödése a Covid járvány idején kezdődött, amikor is rengetegen otthonról rendeltek árut, illetve home office-ban dolgoztak. A rendelések esetében sokan nem nézik meg a mai napig azt, hogy biztonságos-e, ismert-e a cég. Előre fizetnek, és sok esetben nem azt az árut kapják meg, amire számítottak. Mint mondta, a csalók célja az is, hogy az adatainkat megszerezzék. Ha ez sikerült, akkor telefonon hívhatják a kiszemelt ügyfelet, e-maileket sms-eket is küldhetnek, amelyeken keresztül egy-egy családi számla közelébe kerülnek, és megvan a baj.

A rendőr őrnagy arról is szólt, hogy amikor a kiszemelt ügyfelet felhívja a csaló, akkor érzelmeire, félelmére is építheti a mondanivalóját. Sok esetben érdemes leállítani a csalót egy visszakérdező mondattal, például így: ki is ön, honnan telefonál? Azonnal visszahívjuk. A kiber csaló, ha megérzi a veszélyt, akkor leteszi a telefont.

Váróczi-Bakos Rita arra is felhívta a figyelmet, miszerint az áldozatoknak sok esetben egy-egy csalóval szemben azért nincs veszélyérzetük, mert otthon, biztonságos környezetben vannak. Nem érzékelik, hogy a számítógépükkel viszont odakint szörfölnek a végtelen online térben, ahol rengeteg veszély leselkedik rájuk. A rendőr őrnagy fokozott óvatosságra hívta fel a figyelmet, illetve egy honlapra is: www.kiberpajzs.hu. Ez nagyon sok, hasznos információt tartalmaz, amelyek segítségével védekezhetünk a csalók ellen.

Váróczi-Bakos Rita után dr. Göcs László informatikai igazságügyi szakértő, a Neumann János Egyetem GAMF Informatika Tanszékének adjunktusa tartott ismertetőt. Mint mondta, az alapvető kibervédelmi szabályokat feltétlenül ismerniük kell a cégek munkatársainak. Főleg azoknak, akik a vállalkozások pénzügyeit kezelik. Ha ők hibáznak, akkor a csalók kifoszthatnak egy céget, mivel leemelik a pénzt a számláról. Arról is beszélt az előadó, hogy a jelszavakat időnként változtassák meg az arra jogosultak. Ha lehet, akkor szám, nagybetű, kisbetű és írásjelek használatával összetett jelszavakat alkossanak, amelyeket nehéz feltörni.