Török üzleti delegáció

Török üzleti delegáció látogatott májusban a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara székházába. Az üzleti találkozó lehetőséget nyújtott arra, hogy a térségbeli vállalkozások személyesen találkozhassanak Törökország egyik legfejlettebb térségének – Kocaeli tartomány – üzletasszonyaival, és tájékozódjanak az együttműködés lehetőségeiről.


A törökországi Kocaeli Kereskedelmi Kamara és a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara - BKMKIK - együttműködésének eredményeként török üzleti delegáció tett látogatást májusban Kecskeméten. Egy tavalyi látogatást viszonoztak így a vendégek. Az üzleti találkozó kiváló lehetőséget kínált a térségbeli vállalkozásoknak a kapcsolatfelvételre, illetve a török piacra jutásra.

A török küldöttséget –amelynek többsége női üzletasszonyokból állt – Nurcan Babalik, a Török Árutőzsdék és Kamarák Szövetsége Női Vállalkozói Tanácsának elnöke vezette. A vármegyei kamara pedig olyan magyar cégvezetőket hívott meg, akik az alumíniumgyártás, a bútorgyártás, a számítástechnikai tevékenység, a weblap tervezés és üzemeltetés, a fémmegmunkálás, szerszámgép gyártása, a gépjárműalkatrész kis- és nagykereskedelem, a lakó- és nem lakó épület építése, kivitelezése, az építőmesteri munkák, az útépítés, az ékszer kiskereskedelem, a gépjárműipar, az oktatás, valamint az üzemanyag-kereskedelem területén tevékenykednek. A rendezvény keretében ugyanis lehetőség nyílt úgynevezett B2B találkozóra.

Mint ismert, Törökország Európa egyik jelentős gazdasága, a kétoldalú kereskedelmi forgalom volumene tavaly – 18 százalékos növekedést produkálva – 4,3 milliárd dollár volt.

A vendégeket Gaál József, a BKMKIK elnöke üdvözölte, majd felvázolta Bács-Kiskun gazdasági helyzetét. Hangsúlyozta, hogy kiemelkedő szerepe van a gépgyártásnak, illetve az ahhoz kapcsolódó iparágaknak.

Ezt követően Csatos Erika vezető pénzügyi mentor Álomjövő Tanácsadó Iroda alapító-tulajdonosa a magyar vállalkozónők helyéről és szerepéről adott tájékoztatást a török delegáció számára, amelynek többségét nők alkották.

A vendégek nevében Nurcan Babalik elnökasszony mutatta be a szervezetüket és a térségük működését.

Az előadások után a magyar és a török üzletemberek B2B jellegű üzleti kapcsolatok kialakítása érdekében egy külön terembe vonultak, hogy megismerkedjenek egymás ajánlataival.

Lapunknak Gaál József kamarai elnök elmondta, hogy a török delegáció fogadása egy sorozat része. A BKMKIK a térség cégeit külpiaci nyitási lehetőséghez szeretné juttatni. Korábban kanadai, svájci és bolgár delegáció is járt már a városban.

A Kocaeli Kereskedelmi Kamara szervezésében közel húsz cég érkezett Kecskemétre, csaknem ugyanannyi hazai vállalkozás jelentkezett a rendezvényre. Az elnök aláhúzta: Törökország komoly gazdasági potenciállal bír, ahol a tradicionális iparágak mellett megtalálhatóak a csúcstechnológiai termelő ágazatok is. Emiatt is érdemes keresni a kapcsolatokat az országgal. Törökország alacsonyabb árakkal termel, mint Európa legtöbb országa, kereskedelmi kapcsolataik számottevőek, amelyeket ki lehet használni, fogalmazott az elnök. Érdemes tehát Törökország felé nyitni.