A Bács-Kiskun Kereskedelmi és Iparkamara adózással kapcsolatos szakmai napot rendezett vállalkozóknak és vállalkozások képviselőinek. Az egyik előadó Horváthné Huszka Bernadett, a NAV Központi Irányítás Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály Dél-alföldi Tájékoztatási Osztályának szakértője, a másik előadó pedig Sztruhár Imre, a Green Tax Service Kft. ügyvezető igazgatója volt. A 2023. évi adócsomag módosításairól, valamint a környezetvédelmi termékdíj törvény 2023. évi változásairól szólt a kamarai program.
2023 januárjától két új személyi jövedelemadó kedvezménnyel bővül a paletta a háborús veszélyhelyzetre tekintettel, annak időtartamára. Ezen adóalap-kedvezmények természetüknél fogva magánszemélyeket érintenek. E kedvezmények a szokásos módon vehetők igénybe, ami azt jelenti, hogy vagy év közben adóelőleg-nyilatkozattal kérhetik a foglalkoztatótól az érvényesítést, vagy pedig a 2023. évről szóló adóbevallásban utólag, egy összegben vehetik igénybe 2024. május 20-ig - mondta Horváthné Huszka Bernadett, a NAV Központi Irányítás Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály Dél-alföldi Tájékoztatási Osztályának szakértője, majd áttért az üzemanyag-elszámolás kérdéseire.
Tavaly december 6-án megszűnt a hatósági üzemanyagár, amely intézkedés az üzemanyagárat a személyi jövedelemadó rendszerében költségként elszámolók részére hozott változásokat. Az ezzel leginkább érintettek az egyéni vállalkozók és a mezőgazdasági őstermelők, azon belül is az útnyilvántartás helyett havi 500 kilométer átalányt választók számára szükséges irányt mutatni a december hónap vonatkozásában. A munkába járáshoz költségtérítésként adható összeg 9 forint/kilométer összegű alsó és 15 forint/kilométer összegű felső határa is emelkedett az idei évben a háborús veszélyhelyzetre tekintettel, annak időtartamára. Fontos megemlíteni, hogy ez a változás nem vonatkozik a hivatali, üzleti utazással kapcsolatos, szintén 15 forint/kilométer összegben meghatározott általános személygépkocsi-normaköltségre.
Újdonságként említette a munkajogi szabályozásban többek között a szülői szabadság jogintézményét. Az ilyen jellegű távollétre adandó díjazás összege jellemzően alatta marad a járulékfizetési alsó határnak, amellyel kapcsolatban további teendők is felmerülhetnek, ezért a járulékfizetési alsó határ és vele együtt a szociális hozzájárulási adó speciális szabályait érdemes részletesen megismerni.
Horváthné Huszka Bernadett kitért arra is, hogy a webshopot üzemeltető vállalkozásokban 2023-tól felmerülhet a kérdés, hogy vajon vonatkozik-e rájuk az idén bevezetett, digitális platformüzemeltetőkre vonatkozó bejelentési, változásbejelentési, átvilágítási, nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettség. Pontos fogalmak és elhatárolási szempontok segítik a megítélést - mondta végül Horváthné Huszka Bernadett, a NAV Központi Irányítás Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály Dél-alföldi Tájékoztatási Osztályának szakértője.
Sztruhár Imre, a Green Tax Service Kft. ügyvezető igazgatója az előadásában kitért egy fontos jogszabályi változásra. A Magyar Közlöny 2022. évi 211. számában megjelent a 2022. évi LXXVI. törvény a hulladékgazdálkodással összefüggő egyes törvények módosítása, ennek keretében a környezetvédelmi termékdíjról szóló 2011. évi LXXXV. törvény módosítása is hivatalossá vált. A környezetvédelmi termékdíjjal összefüggő kormányrendeletek módosításáról is gondoskodott a jogalkotó, ugyanis december 30-án, pénteken megjelent az is. A módosítások 2023. július 1-jén lépnek ugyan hatályba, viszont ez elegendő idő a jogszabály megismerésére. Jelentős módosítások nem történtek. Minderről az érdeklődő, ha nem vett részt a szakmai napon, akkor a https://ktdt.hu/kornyezetvedelmi-termekdij-torveny-2023/ című cikkben olvashat, hangsúlyozta a szakember.
Sztruhár Imre kérésünkre a hulladékgazdálkodás azon területét vázolta fel, amely szinte mindegyik családot és sok vállalkozást érint. Az italcsomagolások visszaváltási rendszere Magyarországon 2024. január 1-jétől megváltozik. A hazai környezetvédelem és hulladékgazdálkodás átalakítása rohamléptékben zajlik. Mint mondta, az uniós országokban ösztönzik a forgalomba kerülő, újrahasználható csomagolás részarányának növelését, valamint a csomagolás újrahasznosítását biztosító rendszerek alkalmazását, az élelmiszer-biztonság veszélyeztetése nélkül. Ennek megfelelő eszközei lehetnek a betétdíj-visszatérítési rendszerek.
Az uniós célok a következők: 2025-től a legfeljebb 3 liter űrtartalmú italpalackok 25%-ban újrafeldolgozott anyagból kell, hogy készüljenek. 2030-tól 30%-ban újrafeldolgozott másodnyersanyagot kell, hogy tartalmazzanak. A legfeljebb 3 liter űrtartalmú italpalackokra vonatkozóan 2025-re 77%-os, 2029-re 90%-os visszagyűjtési szintet kell elérnie a tagállamoknak vagy betétdíj rendszerrel, vagy kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerrel.
Sztruhár Imre szerint az biztosan állítható, hogy a fenti irányszámok teljesítése, valamint a körforgásos gazdaságra való áttérés a hulladékok jelenlegi gyűjtési és kezelési rendszerének átalakítását igényli. Nagymértékű átalakítás szükséges, továbbá hatalmas összegű beruházások és fejlesztések a hulladékkezelői infrastruktúra, ezen belül és különösen a hulladékfeldolgozó kapacitások területén
Álláspontja szerint a kötelező visszaváltási rendszer keretében valósulhatnak meg a fentebb említett célok. A fogyasztót ösztönözni kell, hogy az italos palackokat ne a kommunális hulladék közé tegye. A kötelező visszaváltási rendszer az európai gyakorlat alapján 90% felett képes az érintett italcsomagolások hulladékait elkülönítetten visszagyűjteni, ráadásul igen „tiszta” hulladékot kapunk, ugyanis magas előválogatás történik a rendszer működése során. Akár élelmiszeripari felhasználású másodnyersanyaggá történő újrafeldolgozásra is sor kerülhet.
A tervezett célnak igen pozitív hatásai is vannak, ugyanis emeli a hulladékból előállított másodnyersanyagok minőségét, növeli a kínálat volumenét, ezáltal csökkenhet a primer nyersanyagok igénye. Ez előmozdítja a körforgásos gazdasághoz történő közelítést, valamint a hulladékokat eltéríti a lerakástól, és végül, de nem utolsó sorban az illegális hulladéklerakást is visszaszorítja.
Az italcsomagolási hulladékok gyűjtőpontról történő elszállítását, előkezelését, kereskedelmét és kezelésre történő átadását a közszolgáltatást is végző koncesszor által létrehozott koncessziós társaság, illetve a vele szerződött alvállalkozók fogják végezni. A koncessziós társaság végzi továbbá a visszaváltó berendezések üzemeltetését is.
Az éles indulás 2024. január 1-je, viszont 2023. július 1-jétől a koncesszor már teszteli a rendszert, hogy az éles indulás minél gördülékenyebb legyen, mondta végül Sztruhár Imre.