Kiemelt érdeklődés kísérte a MENTÁLIS TŰZFAL – avagy a munkavállalók önvédelmi mechanizmusainak erősítése az online térben című rendezvényt, amelyet a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal közösen szervezett meg. A kamara által immár nyolc éve sikeresen működtetett HR Klub aktuális programja – az előzőekhez hasonlóan – a vállalkozások HR szakembereinek segítségével tudja informálni a cégeket. Az előadók ezúttal az online térben elkövetett csalásokkal kapcsolatos prevencióra hívták fel a figyelmet a több mint 20 cégvezetőnek, HR vezetőnek. Az elhangzott információk a vállalkozások és a munkavállalók életében egyaránt kiemelten fontos szerepet játszanak.
Sokan nem is gondolják, hogy az online tér is lehet veszélyes, ott is lehetünk csalás áldozatai – kezdte előadását Váróczi-Bakos Rita rendőr őrnagy, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatósága Bűnmegelőzési Osztályának vezetője. Mint mondta, ezzel az előadással – a kamarának köszönhetően – a cégek, a vállalkozások munkatársait tudják a HR-es szakembereken keresztül elérni és informálni.
Váróczi-Bakos Rita kiemelte: fizikailag nem érezzük magunkat veszélyben, amikor az online térben vagyunk. Ezért működnek bennünk az automatizmusok, amelyek révén átverhetők leszünk. A rendőr őrnagy felvázolta a legkülönbözőbb támadási verziókat, majd felhívta a figyelmet arra, hogy mi módon legyünk mindig egy lépéssel a kiberbűnözők előtt.
Az előadás után közreadott, a Nemzeti Védelmi Szolgálat és az Országos Rendőr-főkapitányság Az internet sötét oldala címet viselő kiadványából idézve a következő hasznos információk birtokában tudunk elővigyázatosak lenni a kiberbűnözőkkel szemben:
Ne adjunk meg személyes adatot senkinek telefonon vagy e-mailben!
Ne telepítsünk fel semmilyen programot a telefonunkra vagy a számítógépünkre senki kérésére!
Megfelelő jelszavakat válasszunk, és soha ne adjuk meg azokat senkinek!
Ne adjuk meg bankkártyaadatainkat, kizárólag csak banki fizetési felületeken!
E-mail üzenetek esetén ellenőrizzük az üzenet feladóját!
Mindig ellenőrizzük az általunk meglátogatott weboldalak címét!
A fokozott óvatosságot emelte ki előadásában dr. Göcs László informatikai igazságügyi szakértő, a Neumann János Egyetem GAMF Informatika Tanszékének adjunktusa is. Megítélése szerint a vállalkozások munkatársai közül a pénzügyi területen dolgozóknak kell alaposan ismerni a legfőbb kibervédelmi szabályokat, hogy megóvhassák a cég pénzvagyonát. Dr. Göcs László hangsúlyozta: mindezek érdekében célszerű a jelszavakat alkalmanként megváltoztatni, amelyek lehetőleg legyenek legalább 12 karakter terjedelműek, szerepeljenek benne kisbetűk és nagybetűk, valamint számok és írásjelek.