Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (továbbiakban: EESZT) hamarosan megnyílik az AI-fejlesztők számára.
A 2017-ben indult EESZT egyedülállóan gazdag magyar egészségügyi adatbázist hozott létre, melyet először csak a közellátásban használtak, de később a magánszolgáltatók számára is elérhetővé vált, ezzel bővítve az adattömeget. A 2021-ben készült Egészségügyi Ágazati Stratégia adata szerint a rendszerben tárolt, elérhető egészségügyi adatok száma meghaladta az 500 milliót is, a napi e-Recept felírások száma pedig kb. 800 ezerre volt tehető.
A Magyarországon 2030-ig előretekintő, jelenleg hatályos Mesterséges Intelligencia Stratégia az egyik kiemelt területének tekinti az egészségügyi szektort. A stratégiában megfogalmazott cél:
„az érintett szereplőkkel egyetértésben és együttműködve a Magyarországon meglévő és folyamatosan bővülő egészségügyi adatvagyon felelős használata, a mesterséges intelligencia diagnosztikai és gyógyítási felhasználásának erősítése, az MI-támogatott orvosi döntéshozatal és orvostechnológiai eszközök fejlesztése és bevezetése, így egy hatékonyan működő egészségügyi ágazathoz való aktív hozzájárulás”
A Mesterséges Intelligencia Stratégia gondolkodásmódjához és céljaihoz igazodik az a – már elfogadott – törvénymódosítás, mely az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény jelenlegi szabályainak kiegészítése. Ennek eredményeként 2026. január elsejétől az EESZT elérhetővé válik az AI-fejlesztők számára.
Az adatfelhasználás célhoz kötött, a jogszabály értelmében kizárólag „mesterséges intelligencia algoritmusok betanítása, tesztelése és értékelése, orvostechnikai eszközök és digitális egészségügyi alkalmazások fejlesztése” célból lehet az AI-t hasznosítani ezen a területen.
A belügyminiszteri engedély csak azok számára adható meg, akik előzetesen beszerezték az Egészségügyi Tudományos Tanács megfelelő szakmai-etikai bizottságának a jóváhagyását is a kutatáshoz.