A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Neumann Technológiai Platform közös szervezésében bemutatásra került Magyarország Kormányának új versenyképességi stratégiája (mellékletben csatolva).
A konferenciát Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter úr nyitotta meg, beszédéből az alábbi fontosabb összefüggések olvashatók ki.
Az Európai Unió versenyképessége csökken az USA és Kína erőteljes gazdaságpolitikájához képest. Az EU szankciós politikája és túlzott bürokráciája hátráltatja versenyképességét. A magyar versenyképességi stratégia célja a hazai versenyképesség növelése 2030-ig, elsősorban a gazdasági szereplők aktív bevonásával. Az Európai Unió versenyképességének megőrzése érdekében az ipari szereplők bevonása és az iparpolitika fokozott figyelembevétele elengedhetetlen. A stratégia kialakításához közel 1300 piaci szereplő véleményét vették figyelembe. Az ágazatok súlya, beruházási volumene, export aránya és foglalkoztatottsága alapján hat kiemelt ágazatot határoztak meg. A fő hangsúly az iparra helyeződik, a hat kiemelt ágazat: járműipar, egészségipar, élelmiszeripar, alapanyagipar (vegyipar, fémipar, műanyagipar), információs és kommunikációs technológiák, kreatívipar.
A stratégia négy pilléren alapul: patriotizmus, technológia, ellátásbiztonság és versenyképesség. A pilléreken belül is kiemelt fókuszban lesz a mesterséges intelligencia minél szélesebb körben történő alkalmazása, valamint az elektromobilitáshoz kapcsolódó ökoszisztéma fejlesztése.
A kiemelt ágazatokban 3 stratégiai cél mentén fogalmaz meg javaslatokat a stratégia, amelyek mentén az operatív feladatok kell koordinálni a versenyképesség növelésének érdekében.
- Hazai beszállítók fejlesztése, hogy azok minél nagyobb hozzáadott értéket képviseljenek az értékláncban
- Kutatás-fejlesztés és innováció támogatása, mélyebb kapcsolat egyetemek, kutatóközpontok és az ipar között
- Magyar bajnokok kinevelése egyes ágazatokban, melyek külföldön is versenyképesen tudnak terjeszkedni.
A magyar kormány aktívan koordinálja a gazdaságfejlesztést és támogatja a vállalatokat a versenyképesség javításában. Az EU-nak szintén meg kell erősítenie ipari stratégiáját a versenyképesség megőrzése érdekében.
A cél a felzárkózás, ehhez oldani kell a magyar gazdaság dualitását, amit a következők szerint érhetünk el:
- A hazai „Tier 1 és 2” beszállítók részarányát 50 százalékra kell emelni.
- A nemzeti bajnokaink számának el kell érnie a 40-et (Unikornis vállalatok feltérképezése és támogatása)
- 20000 exportképes KKV-ra van szükség
- A profitegyenleg hiányát lehetőleg 0-ra kell szűkíteni.