A KSH közzétette legfrissebb bérstatisztikáját

A KSH honlapján 2025. február 25-én közzétett legfrissebb bérstatisztikákat.

2024. decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 727 700, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 500 500 forint volt. A bruttó átlagkereset 11,0, a nettó átlagkereset 10,9, a reálkereset pedig 6,1%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint 2024 decemberében tovább csökkent a bérnövekedés üteme Magyarországon. Bár a piaci várakozások egyszámjegyű növekedéssel számoltak, az ING Bank elemzése szerint az átlagbér 11 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A bérdinamika csökkenése egy hosszabb távú trendbe illeszkedik, amely az egész év folyamán megfigyelhető volt.

Az ING Bank 2025-re átlagosan 9-10 százalékos béremelkedést prognosztizál, amely mellett 5,1 százalékos inflációval számol. Ez azt jelenti, hogy a reálbér-növekedés üteme 4 százalék körül alakulhat, ami ugyan meghaladja a hosszú távú átlagot, de elmarad a 2024-ben tapasztalt jelentős reálbér-növekedéstől.

A gazdasági növekedés szempontjából kulcsfontosságú kérdés, hogy a háztartások a felhalmozott megtakarításaikat fogyasztásra fordítják-e, vagy továbbra is óvatos pénzügyi stratégiát követnek. Ha a kormányzat intézkedései sikeresen ösztönzik a fogyasztást, az hozzájárulhat a gazdasági élénküléshez. Ha viszont az infláció újbóli emelkedése miatt a megtakarítási hajlandóság marad domináns, akkor továbbra is visszafogott fogyasztási aktivitásra és lassú gazdasági növekedésre lehet számítani.

Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kiemelte, hogy a dinamikus reálbéremelkedés hatására láthatóan kezd visszaállni a lakosság bizalma. Ezt tükrözi a kiskereskedelmi forgalom bővülése, a lakossági hitelezés élénkülése, a lakás- és autópiac felfutása, valamint az, hogy a hazai turizmus 2024-ben újabb rekord évet zárt. Mindezek mellett a foglalkoztatottság magas, 2010-hez képest 1 millióval dolgoznak többen, a regisztrált álláskeresők száma pedig történelmi mélyponton van.