A szakgimnáziumi 10. és 11. évfolyamos diákok 2021. nyarán együttműködési megállapodással töltik az összefüggő szakmai gyakorlatukat a gazdálkodó szervezeteknél.
Az együttműködési megállapodással történő foglalkoztatáshoz kapcsolódóan korábban megjelent cikkeink:
Együttműködési megállapodás elszámolhatósága 2021. július 1-től
A 2021. évi nyári összefüggő szakmai gyakorlattal kapcsolatos tudnivalók
A gyakorlati képzőhelyeknek egyéb kötelezettségeik is vannak, ha tanulót fogadnak a nyári időszakban.
Gyakorlati képzőhelynek biztosítania kell:
- munkaruha és egyéni védőfelszerelés (abban az esetben, ha az adott szakmában van munkaruha/védőfelszerelés előírás; ha van iskolai munkaruhája a tanulóknak, az is megfelelő)
- étkezés vagy étkezési hozzájárulás (a gyakorlati képzési napokon egyszeri kedvezményes étkezést vagy étkezési költségeihez természetbeni hozzájárulást kell biztosítani. Mértéke jogszabályban nem rendezett, ajánlott 300-350 Ft/nap összegű juttatás adása)
- munkavédelmi-, tűzvédelmi- és balesetvédelmi oktatás (A gazdálkodó szervezet munkavédelmi és tűzvédelmi oktatás keretében köteles gondoskodni arról, hogy a tanulók a gyakorlati képzés megkezdése előtt elsajátítsák a biztonságos munkavégzés általános szabályait.)
- tisztálkodási eszközök (gyakorlati képzőhely biztosítja: ugyanúgy, mint a többi munkavállalónak)
Iskola vagy fenntartója biztosítja:
- felelősségbiztosítás
- rendszeres foglalkozás-egészségügyi vizsgálat
Általános tudnivalók
A Foglalkozási naplót minden együttműködési megállapodással rendelkező gazdálkodó szervezetnek vezetni kell.
OEP bejelentés: Az 1997. évi LXXX. törvény 5. § (1) bekezdése alapján az együttműködési megállapodással gyakorlati oktatáson résztvevő tanulót NEM kell bejelenteni az OEP és a NAV felé (a tanuló a tanulói jogviszonya alapján biztosított). Nem kell fizetni utána egészségbiztosítási járulékot és nyugdíjjárulékot sem. (Tehát a bruttó összeg ugyanannyi, mint a nettó.)
SZJA fizetés: Az 1995. évi CXVII. törvény 1. sz. melléklete alapján a tanuló gyakorlati képzésben kapott juttatása SZJA mentes bevétel.
Munkaügyi ellenőrzésről: Az együttműködési megállapodás dokumentuma és a tanuló által minden nap aláírt jelenléti ív legyen ott a gyakorlati helyen, mert a Munkaügyi Felügyelet ellenőrizheti a jogviszonyt és a dokumentumokat.
Figyelem! Kiskorú tanuló napi 7 órát, nagykorú tanulót napi 8 órát dolgozhat a gyakorlati munkahelyen, a napi munka megszervezése 06.00 – 22.00 óra között, egybefüggően kell, hogy megtörténjen, a jelenléti ívet ennek megfelelően kell vezetni.